Hlavní navigace

Deset způsobů, jak můžou Android a Windows 10 táhnout za jeden provaz (II.)

 Autor: mophie
Synchronizujte a sdílejte napříč Androidem a Windows 10. Se správnými aplikacemi je to hračka.
-vt 30. 1. 2020

Sdílet

Pokud pravidelně pracujete na počítači s Windows 10 a zároveň s telefonem či tabletem s Androidem, možná nevíte, že existuje několik androidových aplikací, které lze na obou systémech propojit. Například tak můžete začít psát poznámku na telefonu a později ji dokončit na počítači. Nebo se nechat upozornit na naplánovanou schůzku na obou zařízeních současně. Přinášíme vám seznam desíti aplikací disponujících právě takovou interoperabilitou, které by vám mohly být užitečné. Všechny jsou od Microsoftu a všechny jsou zdarma.

Prvních pět aplikací jsme přiblížili v tomto článku.

Microsoft Launcher – Nahlížejte do Časové osy

Součástí Windows 10 je Časová osa (Timeline) neboli záznam aktivit, které jste na počítači dělali. Praktická je k nalezení a opětovnému přístupu k dokumentům nebo webovým stránkám, přičemž přístup k ní umožňuje také aplikace Microsoft Launcher. I na Androidu se tak můžete snadno vrátit k činnosti, kterou jste dělali na počítači, přičemž pokud je máte na mobilním zařízení nainstalované, Launcher zobrazuje dokumenty přímo v nástrojích sady Office. V případě, že na nich budete pracovat v telefonu, záznam této aktivity následně uvidíte na Časové ose v počítači.

Office Lens – Skenujte z telefonu do PC

Aplikace Office Lens sice není s Windows 10 provázána přímo, je však integrována do OneDrive. Slouží zejména pro zaznamenávání dokumentů, jako jsou třeba vizitky či účtenky. Microsoft používá termín „skenování“, ale prostě je vyfotíte. Zachytit lze i kresby, rukopisy nebo texty na vývěsních tabulích. Office Lens takové fotky automaticky upraví a dokáže je zkonvertovat do podoby upravitelného textu či grafiky, kterou lze následně zpracovat v OneNote, PowerPointu či Wordu. Takto zaznamenaný dokument je následně automaticky nahrán na OneDrive a je přístupný i na počítači. (Je sice fakt, že podobnou funkci nabízí na Androidu i sám OneDrive, neumožňuje však nastavení obrazové kvality.)

Sticky Notes – Spravujte poznámky

Ve Windows 10 můžete vytvářet rychlé poznámky a seznamy v aplikaci Sticky Notes. Ta sice nemá svou oficiální variantu pro mobilní zařízení, k Sticky Notes se však lze připojit a poznámky spravovat přes uváděné aplikace Microsoft Launcher či OneNote. Takto upravené poznámky jsou následně spárované přímo s aplikací Sticky Notes v počítači.

Microsoft Edge – Synchronizujte historii prohlížení

Jakmile se do Android verze Edge připojíte přes svůj Microsoft účet, prohlížeč synchronizuje vaše záložky, historii procházení a ostatní data z počítače. Možná vás napadne, proč vůbec Edge v mobilu používat, když i na počítači upřednostňujete Chrome. Alternativní prohlížeč v telefonu se však pro případ problémů s Chromem může hodit, a pokud už nějakým způsobem z interoperability systémů těžíte, Edge je coby záloha logická volba. A za druhé: stránku prohlíženou v Edgi na telefonu můžete přeposlat přímo do počítače a dočíst tam.

Microsoft Solitaire Collection – Rozehrajte karetní partii

Microsoft na Windows 10 oživil oblíbenou karetní hru coby aplikaci zahrnující celkem pět her: Klondike, Spider, FreeCell, TriPeaks a Pyramit. Aplikaci lze propojit s online herní službou Xbox Live, dosahovat odměn, soutěžit s ostatními hráči nebo sdílet herní videa. To vše zvládne též androidová verze Microsoft Solitaire Collection a dokonce můžete započít partii na telefonu a později se k ní vrátit na počítači. Váš postup hrou a herní data se uloží a synchronizují skrz Xbox Live.