Hlavní navigace

Detaily o chystaném Internet Exploreru 10

14. 4. 2011

Sdílet

Včera jsme informovali o tom, že Microsoft vydal první vývojářské Plarform Preview prohlížeče Internet Explorer 10. Podívejme se na hlavní novinky, které by měl přinést.

Podle komentátorů lze předpokládat, že finální verze IE10 by se měla objevit zhruba za rok a vzhledem k razantnímu zrychlení vývojového cyklu Firefoxu by tak mohl Internet Explorer 10 přijít zhruba ve stejnou dobu, jako Firefox 10. Další upřesnění termínu vydání se očekává na zářijové vývojářské konferenci Microsoftu. Zatímco v Internet Exploreru 9 Microsoft skončil s podporou Windows XP, podle všeho se zdá, že podobný osud čeká nyní i Vistu a finální IE10 bude pravděpodobně vyžadovat minimálně OS Windows 7. Vzhledem k současnému podílu Visty ale tato skutečnost pravděpodobně nebude trápit tolik uživatelů, jako chybějící podpora Windows XP u IE9.

Internet Explorer 10 má stavět na již představené koncepci, kterou Microsoft uvedl spolu s IE9 – hardwarová akcelerace, podpora HTML5 a úzká integrace s operačním systémem. Mezi nová rozšířená bude patřit podpora funkcí jako jsou CSS3 Multi-column Layout, CSS3 Grid Layout a CSS3 Flexible Box Layout, CSS3 Gradients či ES5 Strict Mode, které v IE9 chybí.

Microsoft také již umístil na stránky Internet Explorer 10 Test Drive ke stažení první vývojářskou verzi, nicméně ta není určena pro běžné používání, protože nepodporuje např. ani více otevřených panelů současně. Očekává se, že nové verze Platform Preview by se mohly objevovat v podstatně rychlejším cyklu, než tomu bylo u IE9, podle některých informací by měla být nová verze uvolněna každých 14 dnů. Přesto bude vývojový cyklus Internet Exploreru i nadále značně pomalejší, než u konkurenčních prohlížečů Chrome a Firefox.