Hlavní navigace

Detaily o procesorech Phenom II X6 od AMD unikly na web

2. 4. 2010

Sdílet

Na internetu se objevily čtyři prezentace, které obsahují specifikace chystaných Phenomů II X6 od AMD a prozrazují také, že by mohly být uvedeny na trh již v tomto měsíci.
Martin Noska 2. 4. 2010

Společnost AMD ohlásila uvedení šestijádrových desktopových procesorů minulý měsíc na CeBitu, ovšem odmítla zveřejnit bližší informace o jejich parametrech včetně frekvence a velikosti cache a prezentovala pouze termín uvedení v druhém čtvrtletí letošního roku. Nicméně na internetu se objevily kopie prezentací AMD, které jsou označeny jako tajné. Nejprve je bylo možné najít na webu VR-Zone, odkud byly následně smazány, ovšem nyní jsou k dispozici na SoftPedii.

Slidy vypadají poměrně autenticky a ukazují plány AMD ohledně zahájení produkce tří nových šestijádrových procesorů Phenom II již tento měsíc a během třetího kvartálu by se pak tato rodina měla rozrůst o další model.

První tři čipy, označované jako 1090T, 1055T a 1035T poběží na frekvencích 3,2 GHz, 2,8 GHz, respektive 2,6 GHz a podobně jako procesory Intelu mají podle prezentací disponovat funkcí Turbo, která umožní zvýšení jejich taktu na 3,6 GHz u nejrychlejšího, respektive 3,3 GHz a 3,1 GHz u posledního zmíněného modelu. Všechny procesory budou vybaveny 9 MB cache a budou vyráběny 45nm procesem. Informace o cenách nejsou dostupné, čipy ovšem budou patřit k těm dražším. Čtvrtý model, chystaný na třetí kvartál, označený jako 1075T má běžet standardně na 3,0 GHz, případně s turbem na 3,5 Ghz a doplňovat tak řadu.

TDP modelů 1090T, 1075T a 1055T má být 125 wattů, u modelu 1035T pak půjde o 95 wattů, což odpovídá mainsteamovým čipům pro desktopy od AMD. I když šestijádrové modely mají být určeny pro nejvíce náročné uživatele, podobně jako u již dříve představených šestijader od Intelu, není příliš jasné, jak mohou uživatelé šest jader využít, neboť většina softwaru není pro multijádrové čipy optimalizovaná a jádra tak zůstávají nevyužita.

Zástupci AMD odmítli potvrdit přesnost uniklých informací s tím, že nebyly publikovány oficiální cestou.