Hlavní navigace

Díky bateriím jsme odstranili jsme závislost na rozvodných sítích, tvrdí Tesla

4. 5. 2015

Sdílet

 Autor: Tesla Motors
Nové baterie, které představila firma Tesla Motors, se mohou využívat jak v domácnostech, tak k korporátním sektoru. Nabídnou dosud nevídané možnosti škálování za cenu, kterou ani největší optimisté nepředpokládali.

Tesla Motors oznámila novou řadu komerčních a rezidenčních baterií pro ukládání elektřiny, které tak mohou v případě potřeby doplnit napájení z klasické rozvodné sítě.

Podle analytiků je na celém řešení nejzajímavější předpokládaná cena – 3500 dolarů za řešení Tesla Powerwall s kapacitou 10 kilowatthodin (analytici dosud předpokládali cenu mnohonásobně vyšší, 13 000 dolarů nebo dokonce více).

Menší 7kWh Powerwall je k dispozici za cenu 3 000 dolarů. V ceně nejsou zahrnuté měniče střídavého/stejnosměrné napětí a samotná instalace systému.

Elon Musk, šéf Tesly, tvrdí, že pro zabezpečení domácnosti už není potřeba mít pokoj zaplněný množstvím nevzhledných baterií – novinku s rozměry 130 x 86 x 18 cm lze umístit například v garáží nebo na vnější stěně domu, takže v samotné domácnosti nijak nepřekáží.

Navíc Powerwall prý velmi dobře spolupracuje se solárními systémy, aniž by byla potřeba nějaká složitá integrace. Tesla výrobu těchto baterií vyčlení do samostatné firmy Tesla Energy.

Systémy Powerwall lze už objednat na webových stránkách Tesly, prodávat se začnou během tří až čtyř měsíců, uvedl Musk. Baterie může poskytnout nepřetržitý výkon 2 kW, při špičce až 3 kW.

Celkem lze vedle sebe zapojit až devět jednotek Powerwall s kapacitou až 90 kWh (průměrná domácnost v USA využije podle GTM Research asi 20 až 25 kWh denně). Záruka činí deset let.

Co se týče korporátní nabídky baterií, příslušná řada nese označení PowerPack a bude prodávat v 100kWh modulech, každý za 25 000 dolarů. Musk uvedl, že Powerpack lze škálovat v podstatě neomezeně  a že tak lze zabezpečit i potřeby menších měst.

„Můžete rychle vytvořit řešení s megawatthodinovou kapacitou,“ dodává Musk.  Podle něj už mají zákazníka, který chce vytvořit 250MW řešení právě jen za pomoci Powerpacků.

V kombinaci s relativně malým počtem solárních panelů, většinou umístěných na střechách domů, tak mohou systémy s bateriemi Tesla eliminovat závislost výrobě elektřiny z fosilních paliv, předpokládá Musk.