Hlavní navigace

Díky internetu věcí rapidně vzroste produktivita

8. 5. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © tashatuvango
Známý harvardský ekonom Michael Porter na nedávné konferenci ThingWorx uvedl, že tzv. „internet věcí“ velmi výrazně přispěje k růstu produktivity a potažmo celé ekonomiky.

Podle Portera bylo posledních deset až patnáct let pro ekonomiku „poměrně tristních“, jelikož investic a inovací je čím dál méně. To se však má změnit s příchodem technologií vzniknuvších v souvislosti s internetem věcí (IoT), které budou mít „úžasný“ dopad na efektivitu.

Porter vystoupil na konferenci ThingWorx, kterou zorganizovala stejnojmenná společnost a jeho řeč se týkala toho, jak snahy mnoha menších firem v oblasti IoT přispějí k celkovému ekonomickému oživení.  Porter například poukázal na to, jak produkty propojené s cloudem v dnešní době mohou poskytovat informace o svém stavu a o tom, jakým způsobem jsou využívány.

Tato data je možné následně použít třeba k naplánování opravy přesně podle potřeby toho kterého zařízení. Data týkající se používání produktů pak v budoucnu poskytnou zpětnou vazbu i jejich designérům a prediktivní analýza poslouží ke snížení množství poruch a výpadků. To vše přispěje k větší efektivitě.

V konečném důsledku díky pokrokům v oblasti IoT vzniknou produkty, které budou podle Portera „rozhodovat o tom, co by měly dělat, bez lidského přičinění.“ „Věříme, že IoT tak poskytne podmínky pro velký růst - růst produktivity, růst inovace,“ řekl Porter.

Jak dodal prezident a CEO společnosti PTC (mateřská společnost ThingWorx) James Heppelmann, IoT změní také způsob, jakým výrobci a poskytovatelé služeb budou komunikovat se svými zákazníky. V dnešní době funguje model, kdy firma prodá zákazníkovi produkt a „až do té doby, než se něco pokazí, je ticho. Tento řístup se však již brzy dramaticky změní.“

Heppelmann se vyjádřil také k obavám o bezpečnost IoT, které bude třeba vyřešit.

„Bezpečností je třeba se zabývat hned z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je jednoduše to, že v sázce je toho nyní mnohem více,“ uvedl Heppelmann. „Pokud se někdo nabourá do systému automobilu, který jede po cestě, může velmi rychle způsobit obrovskou škodu. Musíme zde proto být velmi opatrní.“

Problém je v tom, že do koncových IoT zařízení je poměrně snadné se nabourat, jelikož řada z nich nemá dostatečný výkon a software (například antivirus), který by je chránil.

Jak ve své řeči na konferenci dodal guvernér státu Massachusetts Charles Baker, „díky IoT vzniknou zcela nová odvětví, nové firmy, nové produkty a nové způsoby náhledu na věci.“