Hlavní navigace

Disk Google neboli Google Drive se rozjíždí

25. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © Google
Společnost Google v úterý na svém blogu oznámila spuštění cloudového úložiště dat nazvaného Disk Google (Google Drive). Možnost aktivace služby je uživatelům stávajících účtů nabízena postupně.

Jedná se v podstatě o nadstavbu nad stávající službou Dokumenty Google (Google Docs), na kterou plynule navazuje. Objem dokumentů této sesterské služby ale není zahrnut do celkového objemu dat uložených na Disku Google. Objem fotografií, které je možno uložit v rámci služby Picasa, zůstává 1 GB.

V základní bezplatné verzi získá uživatel prostor 5 GB pro data a objem poštovní schránky v sesterské službě Gmail je mu zvýšen na 10 GB. V případě přechodu na placený tarif se kromě zvětšení cloudového disku může uživatel těšit i z nabobtnání místa pro poštu na 25 GB a stejného nárůstu prostoru pro fotografie v Picase. Za virtuální disk o velikosti 25 GB účtuje Google 2,49 dolarů (necelých 50 korun) měsíčně. Za 100 GB dat potom měsíčně zaplatíte 4,99 dolarů (necelých 100 korun). Velikost poštovní schránky se v tomto případě dále nezvyšuje, limit pro fotografie v Picase ale vystoupá také na 100 GB. Další tarify Google prozatím nezveřejnil, nabízí ale úložiště do maximálního objemu 16 TB dat.

Disk Google


Soubory je možno sdílet stejně jako stávající dokumenty, spolupráce s poštovní schránkou navíc nabízí možnost místo posílání větších souborů formou přílohy jejich uložení do Disku Google. V e-mailu pak na ně jen stačí odkázat. Google také nabízí oproti konkurenci lepší třídění a vyhledávání uložených dat, rozeznávání textů v souborech PDF nebo vyhledávání podle obsahu obrázků.

Disk GoogleK dispozici jsou i aplikace pro systémy Windows a Mac OS X a klient pro mobilní OS Android. Google se o dalších platformách prozatím nezmiňuje, je ale možno čekat, že se dočkáme i verze pro iOS a Linux. Tyto aplikace fungují jako synchronizační nástroj a umožňují tak nejen uchovat kopii dat v zálohovaném cloudovém úložišti, ale i synchronizovat data mezi jednotlivými zařízeními jednoho uživatele. Data jsou přístupná i nezávisle na operačním systému z webového prohlížeče.

 

Protože Google poskytuje API pro práci s diskem, další možnosti jeho využití nabízí Internetový obchod Chrome (Chrome Web Store). Tam je v současnosti k dispozici necelá dvacítka aplikací, které již umí s Diskem Google pracovat. V tržišti naleznete například aplikace pro správu projektů, návrh interiérů, střih videa nebo úpravy obrázků. Podle Googlu by měl počet dostupných aplikací rychle narůstat.