Hlavní navigace

Dlouho očekávaný Samsung Galaxy S4 je konečně zde

15. 3. 2013

Sdílet

 Autor: Samsung/IDG News Service
Samsung v noci na newyorské tiskové konferenci představil horkou a dlouho očekávanou novinku - svou novou vlajkovou loď mezi smartphony, model Galaxy S4.

Galaxy S4 má pětipalcový 1080p displej, jenž mění svůj jas, kontrast a sytost barev v závislosti na obsahu, který uživatelé sledují. Při 7,9 milimetrech je telefon tenčí než jeho předchůdce, Galaxy S III, ovšem o něco tlustší než Apple iPhone 5. Baterie telefonu s kapacitou 2 600 mAh je vyjímatelná, 13megapixelový fotoaparát pak přichází se softwarem, který vám pomůže po vyfocení odstranit ze snímků nechtěné lidi a objekty. Zadní fotoaparát navíc umí snímat fotografie a video paralelně s přední kamerou, což je sice fantastická finkce, ale v praxi málo využitelná. Telefon má 2 GB RAM a a je poháněn čtyřjádrovým procesorem s frekvencí 1,9 Ghz.

Software

Samsung Galaxy S4 produktové fotoSmartphone disponuje operačním systémem Android 4.2 Jelly Bean a obsahuje extra funkce, díky nimž snad bude ještě užitečnější. Mezi tyto funkce patří schopnost přeložit text nebo mluvené slovo za pochodu (i když zatím netušíme, zda bude v překladači podporována čeština), a dále infračervený port, díky němuž budete Galaxy S4 moci používat jako univerzální dálkový ovladač. Novinka je zároveň prním telefonem, jenž je vybaven specializovaným softwarem Samsungu zvaným Knox, který nabízí dodatečnou bezpečnostní vrstvu, což by měli ocenit zejména podnikoví uživatelé.

Jednou z nejoriginálnějších funkcí nového smartphonu je však jeho schopnost sledovat vaše oči a určit, ve které chvíli se díváte na displej a ve které už nikoliv. Samsung už podobnou funkci (Smart Stay) integroval loni do svého Galaxy S III, model S4 však jde ještě dál – je-li daný prvek aktivován, pozastaví se přehrávání videa, kdykoliv odhlédnete od displeje. Navíc může telefon automaticky posunovat stránku ve chvíli, kdy očima dosáhnete konce zobrazovaného obsahu.

Jestliže to pro vás není dost sci-fi, pak vězte, že Samsung Galaxy S4 můžete ovládat, aniž byste se ho dotkli. Výrobce totiž pro novinku přizpůsobil prvek Air View ze své řady zařízení Note (konkrétně z phabletu Galaxy Note II), kdy stačí „levitovat“ s prstem nad obrazovkou, abyste mohli získat náhledy obrázků, odkazů a e-mailů – podobně jako s S Penem právě u Note II. Samsung tuto funkci na tiskové konferenci demonstroval tak, že nechal někoho přejet rukou nad displejem, čímž se otočila stránka v právě otevřeném e-časopise.

Samsung inovoval také svůj software S Voice a zároveň představil novou aplikaci S Voice Drive, která vám umožní používat handsfree při řízení. Aplikace vám totiž řekne, kdo volá, a umožní vám jednoduchý přístup k dalším aplikacím typu Google Maps, a to aniž byste museli přestat sledovat cestu.

cyber23

Samsung začne telefon prodávat koncem dubna u celkem 327 operátorů po celém světě. Galaxy S4 bude k dispozici ve dvou barvách - podpobně jako iPhone v černé a bílé, přičemž každá z barevných variant bude dále členěna do dalších tří typů podle velikosti úložiště – od 16 GB do 64 GB. Cena zatím není známa.

Zdroj: IDG News Service