Hlavní navigace

DNSSec konečně funguje i v doméně .com

Podpora DNSSec se rozšířila i na doménu. com, když byla podepsána příslušným klíčem.
Pavel Houser 1. 4. 2011

Sdílet

Správcem nejvyšší domény .com je společnost VeriSign. Dnes je v ní zaregistrováno asi 80 milionů domén druhé úrovně. Krok společnosti Verisign má proto pro adopci bezpečnějšího nástupce současného systému DNS velký význam.

Kořenové servery na vršku hierarchie doménového systému zavedly podporu pro DNSSec loni v červenci. Dodnes tuto technologii podporuje 25 TLD domén, z generických např. .gov, .edu, .net a org.

DNSSec by měl odstranit potenciální rizika současného systému DNS (možnost podvrhnout web, aby se přitom uživateli zobrazovalo v adresním řádku prohlížeče „správné" URL webu legitimního), na něž v minulosti upozornil např. Dan Kaminsi (viz např. článek DNS servery je třeba záplatovat. Ihned).

Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, uvádí v této souvislosti: „DNSSEC byl do domény .cz zaveden na podzim roku 2008. Byli jsme teprve pátou země na světě, která tuto technologii začala pro svou ochranu využívat. Nyní je v registru sdružení CZ.NIC již téměř 120 000 podepsaných domén." (http://blog.nic.cz/)