Hlavní navigace

Do politiky nezasahujeme, brání se Facebook nařčením

11. 5. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © boygostockphoto
Během probíhajících amerických primárek Facebook čelí aktivní kritice, poukazující na údajné potlačování příspěvků politických konzervativců. Ti jsou v USA přitom spojovaní především s republikány a také s Tea Party. Společnost ale popírá, že by se v politice angažovala.

 „Bereme tyto ohlasy nesmírně vážně a nenašli jsme žádné důkazy, že by anonymní obvinění byla pravdivá,“ napsal v příspěvku Tom Stocky, člen Tending Topics týmu Facebooku. „Facebook je platforma pro lidi a perspektivy napříč politickým spektrem.“

Stockyho příspěvek se objevil poté, co podobná obvinění zveřejnilo Gizmodo, technologický blog, který přímo píše o zaměstnancích Facebooku, že „běžně potlačují zpravodajské příspěvky, zajímavé pro příznivce konzervativců“ ze sekce vyhrazené pro zajímavé a nejčtenější zprávy webové stránky, tzv. „Trending topics“.

Citujíc anonymní zdroj, který měl na projektu údajně pracovat, Gizmodo tvrdí, že Facebooku držel zprávy o Mittu Romneym, Randu Paulovi a o Conservative Political Action Conference (každoroční stranické konferenci konzervativců) mimo Trending topics sekci Facebooku, a to i přesto, že články získaly dostatek pozornosti na to, aby se tam za běžných okolností objevily.

Článek Gizmoda upozorňuje též na to, že „správci“ zpravodajství Facebooku měli do Trending topics vkládat jisté články, které nebyly dostatečně oblíbené na to, aby se tam dostaly standardní cestou. Gizmodo tím nekončí a pokračuje obviněním, že Facebook správcům poručil, aby se na stránce neobjevovaly zprávy o Facebooku samotném.

Jako je tomu v kuloárech politiky Spojených států zvykem, netrvalo dlouho a k obviněním se začali vyjadřovat politici.

Včera v ranních hodinách americký senátor John Thurne, republikán a předseda senátní komise pro obchod, vědu a dopravu, odeslal výkonnému řediteli Facebooku Marku Zuckerbergovi otevřený dopis, ve kterém ho žádá o odpovědi na otázky týkající se obvinění.

„Sociální sítě jako Facebook jsou stále důležitějším zdrojem zpráv pro mnoho Američanů a lidí po celém světě,“ stojí v dopise. Skutečně, s průměrně více než miliardou aktivních uživatelů má Facebook obrovský vliv na vnímání reality těchto lidí co se týče současných událostí, a také politických ideí.”

Thune zpochybnil, kdo je ve finále odpovědný za schvalování “trending,” tedy oblíbených příspěvků: Vyřadili správci články spojené z konzervativním pohledem na svět, a jsou někde záznamy takových rozhodnutí?

Také požádal o zaslání kopie interních směrnic Facebooku o Trending topics, a též zažádal o popisy školících strategií firmy.

Podle Dana Oldse, analytika společnosti The Gabriel Consulting Group, by tato záležitost mohla ovlivnit, kolik lidí dosáhne na svoji denní dávku zpráv, a stejně tak může mít vliv na sociální síť samotnou.

Nemyslím, že by kvůli tomu kdokoli opouštěl Facebook, ale domnívám se, že je to šrám na jeho ambici stát se velkým zpravodajským zdrojem,” vysvětluje. Mám dojem, že podstatné číslo lidí bere alespoň titulky zpráv z Facebooku, a alespoň část těchto lidí si teď bude lámat hlavu nad tím, zda jsou tyto zprávy skutečně ty ‘Trending news’, nebo jen to, co jim Facebook chce jako Trending news předestřít.”

Tom Stocky na to ve svém příspěvku reagoval tak, že směrnice k výběru oblíbených příspěvků se neustále pozměňují, ale že umožňují správcům „činit témata ucelenějšími” – tedy například kombinovat související příspěvky do jednoho jediného.

Facebook nepovoluje nebo nedoporučuje našim správcům systematickou diskriminaci vůči zdrojům jakéhokoli ideologického původu a vytvořili jsme nástroje k tomu, aby toto nebylo technicky proveditelné,” dodává. „Zároveň jsou činy našich správců zaznamenávány a zkoumány, a porušování našich směrnic může vést k propuštění zaměstnance.

Olds však prohlásil, že Facebook musí na problém reagovat znatelněji, než jedním příspěvkem zaměstnance na jeho vlastní facebookové stránce.

Jeff Kagan, nezávislý analytik z oboru, řekl, že Facebook si může ušetřit spoustu problémů, pokud bude postupovat správně.

„Tohle je příležitost pro Facebook stát si za svým nebo se postavit následkům čelem,“ říká. „Facebook není jen hračkou. Facebook je velmi důležitý pro mnoho uživatelů. Dovolit politice ovlivnit výkon Facebooku je velkou chybou.“