Hlavní navigace

Do Windows přibude nástroj pro sdílení Near Share

15. 11. 2017

Sdílet

 Autor: Mark Hachman/IDG
Nejnovější Windows 10 Insider build s číselným označením 17035 zahrnuje novou službu pro sdílení souborů podobnou AirDropu od Applu. Příští rok bude patrně přístupná i uživatelům mimo Insider okruh.

Ke sdílení dat určená novinka dostala název Near Share, jde o jednoduchou službu pro rychlé bezdrátové sdílení souborů mezi dvěma zařízeními a nejvíce ji vystihne přirovnání k AirDropu, který Apple uvedl na Macy, iPhony a iPady před šesti lety. Je fakt, že patří k těm méně užívaným nástrojům applovských zařízení, nikde však není psáno, že Near Share musí potkat stejný osud.

Near Share funguje pouze mezi dvěma blízko sebe umístěnými zařízeními a určený je k občasnému sdílení, kdy je stěžejní jednoduchost. Sloužit tak může jako alternativa k e-mailům či online úložištím, uživatelům navíc umožňuje rozbalení zazipovaného souboru přímo do kolegova počítače.

Využívá k tomu Bluetooth či Wi-Fi (dle velikosti přenášeného souboru) propojení a následného vytvoření P2P sítě. A jak Microsoft uvedl na své prezentaci, funkci Near Share musí mít na svých přístrojích povoleni oba uživatelé.

CS24

Stejně jako v případě AirDropu také u Near Sharu se dá předpokládat, že naprostá většina přenosů bude realizována přes standard Wi-Fi Direct vytvářející přímé spojení mezi dvěma počítači, tedy bez cesty přes router. Internetové připojení tak k použití Near Sharu není nezbytné.

Odpověď na zásadní otázku, kdy se Near Share dostane i k běžným uživatelům Windows 10, je zatím neznámá, vzhledem k předchozím cyklům Microsoftu však lze odhadovat jaro příštího roku.

Byl pro vás článek přínosný?