Hlavní navigace

Dočkáme se aut řízených myšlenkami?

14. 3. 2011

Sdílet

Ovládání počítačů pomocí myšlenek se pokládá především za technologii, která by mohla pomoci ochrnutým (obdoba řízení kurzoru pohybem oka). V principu lze takto ale pomocí příslušného rozhraní ovládat libovolné zařízení.

Vědci z laboratoří AutoNOMOS na berlínské Freie Universität nyní přišli s prototypem auta řízeného myšlenkami. Nepoužili žádnou techniku z tajných laboratoří, ale běžné, komerčně dostupné senzory pro záznam EEG (elektroencefalogram). Brzy byli schopni přiřadit konkrétní biolelektrickou aktivitu s dostatečnou přesností základním příkazům pro ovládá směru a rychlosti pohybu auta (vpravo, vlevo, zrychli, zpomal), tj. vlastně nahradit volant, brzdu a plyn. Bylo třeba pouze propojit senzory na řidičově hlavě a centrální počítač vozu. Vzory však nejsou zcela univerzální, bylo nutné je odladit vždy zvlášť pro konkrétní řidiče, tj. systém se musel zaučovat.
Vše se zjednodušilo, když lidé nemanipulovali s myšlenkami v hlavě „jen tak", ale měli před sebou na monitoru krychli, kterou posouvali vpravo, vlevo, dopředu (zrychli) nebo dozadu (brzdi). Při reálném řízení by to takhle ovšem nešlo, to člověk musí sledovat své okolí.
Auto řízené myšlenkami bylo testováno na bývalém letišti Tempelhof. V jiné verzi experimentu by vůz fungoval zcela automaticky a lidé by přebírali tímto způsobem řízení jen na určitých místech typu křižovatek.
Určitým problémem je dosud rychlost reakce, ale zpoždění údajně nebylo velké. A ostatně i při běžném řízení jsou někteří lidé prostě pomalejší a nemusejí kvůli tomu jezdit nebezpečně.

Cloud22

Zdroj: ScienceDaily

Poznámky:
- Dejme tomu, že by si každý pak nosil příslušné vlastní nastavení „s sebou", aby pak auto nebylo ovladatelné pouze pro jediného řidiče?
- Možnost falešných signálů, když se řidič např. ohlédne za atraktivní ženou?
- Při reálném nasazení (nějaké nehody se stanou vždycky) by šlo nejspíš o zlatý důl pro právníky...