Hlavní navigace

Dohoda ACTA se do EU možná vkrade zadními vrátky

 Autor:
Občanské iniciativy upozorňují na chystanou obchodní dohodu mezi EU a Kanadou, pod kterou se podle nich skrývá již jednou odmítnutá protipirátská dohoda ACTA.
Filip Brůcha 11. 7. 2012

Sdílet

Z uniklých dokumentů prý vyplývá, že část textu obchodní dohody mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA), který pojednává o ochraně duševního vlastnictví, je téměř identický jako obsah kontroverzní dohody ACTA, kvůli které se po celé Evropě (a nejen zde) konaly mohutné protesty.

„Části se stejně ničivými účinky na naši internetovou svobodu jsou stejné v ACTA i CETA. Tato snaha o protlačení dohody ACTA zadními vrátky jen odpovídá tomu, jak 4. července hlasoval komisař pro obchod De Gucht. Ten jasně ukázal, že se nehodlá řídit vůlí lidu a Evropského parlamentu a důležitá je pro něj jen copyrightová lobby. CETA musí být zničena stejně jako ACTA,“ řekl Jérémie Zimmerman, spoluzakladatel francouzské občanské organizace La Quadrature du Net.

Jde však skutečně o snahu Evropské komise, která takové dohody uzavírá, obejít rozhodnutí Evropského parlamentu o neplatnosti smlouvy ACTA? Čelná představitelka Parlamentu Marietje Schaakeová tvrdí opak. „Jsem znepokojena množstvím pobouřených e-mailů, které jsem dosud obdržela,“ uvedla Schaakeová. „Tato smlouva, ačkoliv obsahuje doslova okopírované části paktu ACTA, není žádnými zadními vrátky Komise, protože její návrh byl vypracován ještě před zamítnutím ACTA. Tedy v době, kdy Komise ještě počítala s jejím schválením.“

Za pravdu dává Schaeekové na svém blogu také Rick Falkvinge, zakladatel Pirátské strany, který je přitom jedním z hlavních kritiků původní protipirátské dohody. Komise podle něj pokládala schválení dohody za jistou věc, což bylo v únoru 2012 naprosto logické. „Ať už se mi to líbí nebo ne, musím konstatovat, že Komise zkrátka dělala jen svou práci,“ píše Falkvinge.

CETA je navíc teprve v rané fázi a k Evropskému parlamentu se nedostane dříve než v roce 2014. Uniklý text skutečně pochází z března letošního roku a smlouva musí projít ještě řadou právních analýz a revizí textu. Je tedy příliš brzo na to říci, jestli jde opravdu o novou ACTA, protože se její znění ještě může změnit.