Hlavní navigace

Dohoda Microsoft-B&N může přinést tablety s Windows

1. 5. 2012

Sdílet

 Autor:
Microsot uzavřel dohodu o spolupráci s vydavatelstvím Barnes & Noble, jejímž výsledkem by podle analytiků mohl být speciální tablet pro čtení knih vybavený systémem Windows.

Podle analytiků by druhá řada tabletů Nook mohla využívat libovolnou verzi z chystané nabídky Windows 8. Obě společnosti potvrdily, že se dohodly na přípravě aplikace Nook pro systém Windows 8, na otázky, zda vytvoří společně tablet nebo čtečku elektronických knih, ale odpovídali jejich představitelé neurčitě. Pokud k tomu dojde, zapojí se do projektu pravděpodobně ještě výrobce harwaru, protože ani Microsoft, ani Barnes & Noble o vlastní výrobě neuvažují.

Podle analytika Allena Weinera z agentury Gartner mohou obě společnosti získat, protože trh s elektronickými publikacemi ještě není ani zdaleka nasycen. Velké možnosti podle něj nabízí především oblast elektronických učebnic, kterou již ovšem začal dobývat například Apple kombinací nástrojů pro počítače a tablety a svým elektronickým tržištěm.

Podle analytika Jacka Golda z agentury J. Gold Associates by také Microsoft mohl využít potenciál Skypu, kterým by mohl poskytnout čtenářům e-publikací poskytnout napojení na ostatní. Například spolužáci by mohli pomocí Skypu probírat nějaké téma, na kterém se při studiu zarazili a se kterým si nevědí rady. Vhod by mohl přijít i vyhledávač Bing, který by bylo možno integrovat do obslužných programů tabletu.

Podle Weinera dosáhle celosvětový trh s učebnicemi (převážně papírovými) do dvou let hladiny přesahující 4 miliardy dolarů (75,4 miliard korun). „Tento trh je nyní otevřený a Barnes & Noble vlastní v současnosti 135 prodejen s učebními texty, proto má na trhu učebnic vynikající pozici,“ vysvětlil svůj názor Weiner. Amazon navíc podle něj nejeví o elektronické učebnice zájem.

Další z možných oblastí synergie v tabletu s Windows je podle Weinera možnost plnohodnotného využití kancelářského balíku Office. Zatímco například v konkurenčním iPadu jsou k dispozici pouze aplikace s omezenou funkčností, v případě Windows 8 připravuje Microsoft plnou podporu své kancelářské sady. „Nemyslím si, že iPad je to pravé řešení pro uživatele z řad studentů. Pokud tedy bude k dispozici tablet nebo čtečka s Windows a kompletní sadou Office, může spolupráce s Barnes & Noble zajistit dostatek vydavatelů i distributorů na to, aby byl tento model obchodně zajímavý,“ řekl Weiner.

Microsoft by k tomu navíc mohl podle Weinera využít své úzké spolupráce s výrobcem mobilů Nokia, která bude značnou část svých smartphonů a chystaných tabletů nabízet s operačním systémem Windows Phone 8 Apollo. „Troufám si tvrdit, že Nokia bude nabízet tablety, a to na celosvětovém trhu, který má dobře podchycený,“ vysvětlil Weiner a dodal, že Barnes & Noble by mohl být tím, kdo by zajistil obsah a distribuci v akademickém prostředí.