Hlavní navigace

Dokážeme výrazně urychlit léčení lidí, slibuje IBM

15. 2. 2017

Sdílet

 Autor: Magdalena Petrova, IDG
Systém sbírající z nositelné elektroniky data pacientů a vytvářející sofistikované analýzy usnadní léčbu a umožní například zkrátit pobyt v nemocnici.

Vývojáři z IBM vyvinuli hub pro nositelnou elektroniku, který dokáže sbírat data pacientů z nejrůznějších zařízení a sdílet je s lékařem. To může například snížit dobu pobytu v nemocnici.

Zařízení označované jako „kognitivní hypervizor“ sbírá data ze zařízení jako jsou chytré hodinky či fitness náramky a ukládá je na IBM Cloud, kde se následně analyzují a výsledky sdílí s příslušnými pacienty a jejich ošetřujícím lékařem.

Myšlenka spočívá v tom, že pacienti mohou být spolehlivě sledováni prostřednictvím nositelných zařízení a tudíž posláni z nemocnice na doléčení domů třeba o den či dva dříve. V případě, že by se i poté objevila komplikace, lékař na ni bude okamžitě upozorněný a může rozhodnout, zda k pacientovi vyslat pomoc.

Společnost při ukázce předvedla, jak prototyp nového systému dokáže upozornit např. na hypoxemii neboli nedostatek kyslíku v krvi, anebo na zvýšenou teplotu. Krom doteku zařízení reaguje také na hlas -- a pomocí hlasu s uživatelem rovněž komunikuje, což je oblast, kterou vývojáři chtějí dále vylepšit, aby projev nebyl tak robotický.

Lidštější projev má zařízení uživatelům víc přiblížit a učinit vzájemnou interakci přirozenější.

Cloud22

IBM hodlá produkt nabízet jako platformu pro ostatní výrobce, kteří na jejím základě mohou vyvíjet vlastní zdravotní služby a produkty. Prototyp má velikost grapefruitu a je vyroben z běžně dostupných komponentů jako jsou například Raspberry Pi nebo vývojové desky Arduino.

Podle IBM však lze velikost dále zmenšovat. „Myslím, že tak za pět let se dostaneme na takovou velikost, aby uživatelé mohli zařízení nosit zastrčené v uchu,“ uvedl Bruno Michel, manažer IBM pro chytré systémy.