Hlavní navigace

Dokumenty Google umožňují také práci offline

 Autor: © goodluz - Fotolia.com
Jednou z novinek z konference I/O je i představení režimu offline Dokumentů. S touto cloudovou službou by mělo být možné pracovat i bez připojení k internetu.
Tadeáš Pelech 1. 7. 2012

Sdílet

Velkou nevýhodou používání cloudových aplikací je nutnost nepřetržitého připojení k internetu. Google ovšem našel řešení, které umožní i práci offline. Společnost ve čtvrtek na každoroční konferenci I/O oznámila, že Dokumenty Google nyní podporují i možnost práce offline.

To znamená, že pokud pracujete se sdílenými dokumenty, můžete na nich pracovat i po odpojení od sítě. Po dalším připojení k internetu budou změněné dokumenty synchronizovány s cloudovým úložištěm.

Tato funkčnost se může hodit například na cestách nebo v místech, kde není k dispozici dostatečně spolehlivé připojení k internetu. A samozřejmě i v případech, kde je nulová možnost připojení nebo v případě výpadku sítě.

Dan Olds, analytik z agentury Gabriel Consulting Group, konstatoval, že jde ze strany Googlu o dobrý krok, podivil se ale, proč to společnosti trvalo tak dlouho. „Podpora přístupu offline by měla mít nejvyšší prioritu,“ řekl Olds. „Možnost přístupu k webu stále ještě není dostatečně všudypřítomná, jak by si někdo mohl myslet. Proto je možnost práce offline zásadní pro většinu podnikatelů.“

Google v této oblasti bojuje s tvrdou konkurencí Microsoftu, který svým zákazníkům nabízí cloudovou verzi svého kancelářského balíku nazvanou Office 365. Obě společnosti těmito produkty cílí zejména na podnikové zákazníky, kteří jsou nejčastějšími uživateli kancelářských aplikací.

Podle Oldse může podpora práce offline s Dokumenty poskytnout Googlu konkurenční výhodu v boji o podnikové zákazníky. Nutnost trvalého připojení k internetu představovala podle Oldse jednu z největších překážek, která bránila k rychlejšímu šíření této cloudové služby v podnicích. „Teď, když je tato možnost k dispozici, může Google čekat postupný nárůst zákazníků,“ dodal Olds.