Hlavní navigace

DomainWatch: Webová služba pro bezpečnější Google Apps

11. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © 4designersart - Fotolia.com
Nový bezpečnostní nástroj představuje pro IT pracovníky další způsob, jak nastavit přístupová práva pro zaměstnance, kteří pracují se službou Google Apps, a to včetně mobilních uživatelů.

Díky službě DomainWatch, za kterou stojí newyorský startup BetterCloud, získává administrátor dokonalý přehled o veškerém provozu ve firemních Google Apps. Na jediném místě tak může kontrolovat změny v dokumentech, prezentacích, kalendářích či webových stránkách vytvořených pomocí Google Sites. Kromě toho může snadno vytvářet a uplatňovat pravidla pro přístup nebo sdílení dat, a to jak pro jednotlivce, tak i specifické skupiny zaměstnanců.

„DomainWatch využívá potenciálu rychle rostoucího množství firem všech velikostí, které pro své podnikání používají webovou sadu Google Apps. Často jde přitom o náhradu za MS Office,“ vysvětluje David Politis, zakladatel a generální ředitel BetterCloudu. Odpovědí Microsoftu na populární Google Apps je sice webový balík Office 365, větším množstvím uživatelů se však může stále pochlubit Google. Jak Google, tak i Microsoft přitom kladou při propagaci svých produktů důraz na kolaborativní přístup, kdy více uživatelů může pracovat na jediném dokumentu zároveň. Oba pak upozorňují také na schopnost rychlého sdílení dat se zákazníky či obchodními partnery.

Webová aplikace DomainWatch je založena na Google App Enginu, což je framework, který vývojáři používají k vytváření a spouštění aplikací v infrastruktuře Googlu. IT pracovník či jiný odpovědný personál k DomainWatch přistupuje přes okno webového prohlížeče. Po provedení základní konfigurace služba použije Google Apps API pro zahájení kontroly všech dokumentů, kalendářů a dalšího firemního obsahu uloženého v Google Apps.

Výsledkem je seznam všech uživatelů s doplňujícími informacemi o jejich přístupových právech nebo třeba autorství článků, díky čemuž správce dostává přehled o veškerém dění ve firemních Google Apps na jediném místě. Doba potřebná pro kontrolu dat je přímo závislá na velikosti firmy, celý proces by však neměl trvat déle než hodinu.

Jedním ze zajímavých nástrojů DomainWatch je Policy Editor, ve kterém lze nastavit, jaký uživatel může sdílet ta která data. Tato pravidla lze aplikovat na jednotlivé pracovníky, skupiny nebo rovnou celé organizace. Administrátor firemní sítě tak může snadno identifikovat a okamžitě zablokovat uživatele, který se ve firemních Google Apps chová nevhodným způsobem.

DomainWatch však nemá přístup k samotnému obsahu dokumentů. Jde pouze o způsob, jak spravovat Google Apps jako celek. Aplikaci má své nabídce Google Apps Marketplace za cenu 8 dolarů na jeden rok a jednoho uživatele.

Byl pro vás článek přínosný?