Hlavní navigace

Dominance Qualcommu je obrovská, americká společnost však neusíná na vavřínech

16. 4. 2018

Sdílet

 Autor: Qualcomm
Chce proniknout i na další trhy, nejčastěji související s internetem věcí, kterou vnímá jako oblast velkého potenciálního růstu. Už na začátku roku představila firma platformu pro vývojáře internetu věcí, nyní představila dva SoC (systémy na čipu) pro internet věcí – QCS605 a CQS603. Kombinují v sobě vícejádrový ARM procesor a umělou inteligenci Qualcommu spolu s image signal procesorem.

Standardní využití těchto čipů je v chytrých bezpečnostních kamerách pro spotřebitele i podniky, obdobně je tomu také u sportovních kamer, nositelných kamerek, virtuální reality, robotiky a chytrých displejů. Kdekoliv, kde je potřeba výpočetní síla a schopnost interpretovat obraz či spouštět předem dané modely strojového učení.

Do internetu věcí se Qualcomm vrhl již před několika lety, původně primárně za účelem přizpůsobení mobilních čipů řady Snapdragon tomuto trhu. Qualcomm nyní hodlá vytvářet na míru vyrobené chipsety, které sice stále využívají technologie pro chytré telefony, ale zároveň mají vlastní prvky.

Tyto prvky se primárně omezují na engine umělé inteligence, schopné provádět 2,1 bilion operací za sekundu pro neuronové sítě. Vývojáři a datoví vědci mohou své modely vytvářet pomocí standardních frameworků strojového učení a Qualcomm nabídne i SDK k převodu vzniklých modelů na jeho čipy.

Výpočetní síla umělé inteligence je však užitečná pouze ve chvíli, kdy máte dostupná dobrá data. Qualcomm se tak soustředil i na samotné zpracování obrazu čipů.

„Technologie kamery využívá to nejlepší, co v Qualcommu máme k dispozici,“ řekl serveru TechCrunch viceprezident produktového managementu Seshu Madhavapeddy. Ale ačkoliv technologie samotná je často obdobná, samotné její využití už se liší dle zaměření.

Skvělé snímání za špatných světelných podmínek je kupříkladu užitečné u spotřebitelských kamer a zároveň i u internetu věcí, ale u bezpečnostní kamery nepotřebujete esteticky dokonalý vzhled. Obrazová stabilizace u sportovní kamery, kterou si připevníte na horské kolo, zase musí být odlišná než u chytrého telefonu.

Vývojáře je navíc nutno ujistit, že na produktech poběží jejich software. „Nehledě na to, jaký produkt vytváříme, naši zákazníci na něj dodávají spoustu vlastního softwaru, aby jej odlišili,“ vysvětluje Madhavapeddy. Pro kameru virtuální reality je to software, který kombinuje obraz ze všech kamer.

Cloud22

Aby Qualcomm pomohl vývojářům a OEM v přizpůsobování si nových SoC, oznámila firma také nový design kamery pro virtuální realitu vytvořenou ve spolupráci se společností Altek založenou na QCS605 a také průmyslovou bezpečnostní kameru založenou na QCS603.

Oba systémy na čipu jsou nyní ve fázi testování a první produkty, ve kterých se ocitnou, na trhu pravděpodobně uvidíme ještě ve druhém kvartálu letošního roku.