Hlavní navigace

Dotykový displej z ohně a ledu

6. 12. 2010

Sdílet

Nokia představila ve finské zimě skutečně netradiční způsob komunikace člověka s počítačem. Prsty/doteky se snímají kamerou, která je umístěna za zadní části ledové stěny. Reakce na akci uživatele se provádí pomocí efektních proudů ohně.

Tým společnosti Nokia předvedl ve finském Tampere dotykový displej ze skutečně exotických materiálů – ohně a ledu. Zařízení není přirozeně určeno pro praktické nasazení, má sloužit jako demonstrace „informací ve zdech“, tedy hypotetické budoucí situace, kdy budou v roli zobrazovacích a výpočetních systémů fungovat prakticky všechny okolní povrchy.

Výzkumný tým nazval svůj výtvor Ubice, což je zkratka z ubicious ice (všudypřítomný led). Nokia si nechala od firmy z nedalekého Oulu z místní již zamrzlé řeky nařezat kostky ledu tlusté 25 cm a poté se z nich složil displej o rozměrech 1,5 x 2 metry. Povrch „displeje“ byl pak zarovnán horkovzdušnou pistolí, tj. nástrojem, který se nejčastěji používá k odstraňování starých nátěrů. Teď bylo samozřejmě možné pokrýt led senzory, lidé z Nokie ale postupovali jinak – údajně proto, že instalace v provedení se senzory by byla zbytečně nákladná. Antti Virolainen z výzkumného týmu uvedla, že vhodnější metodou byla technologie RDI (rear-diffused illumination), kterou použil poprvé zřejmě Microsoft v roce 2008 ve své dotykové obrazovce Surface (Milan). Prsty/doteky se snímají kamerou, která je umístěna za zadní části ledové stěny, takže samotný člověk paprskům nepřekáží. Snímací kamery pracují v blízké infračervené oblasti spektra.

Veškeré zpracování se realizuje na počítači, led ale funguje současně jako výstupní zobrazovací zařízení. Reakce na akci uživatele se provádí pomocí efektních proudů ohně, které jsou promítány tak, že z pohledu člověka probíhají od něj napříč ledovou deskou. Antti Virolainen tvrdí, že když je celá instalace realizována venku v teplotě výrazně pod nulou, lidé pak reagují na promítané plameny nadšeně podobně, jako by šlo o plápolající oheň.

Proti praktickému nasazení této technologie samozřejmě mluví řada faktorů, a to i kdybychom zůstali v teplotách pod bodem mrazu. Led není dokonale propustný, takže v lokalizaci dotyků může docházet k nepřesnostem – kdyby takhle fungovala při běžné práci myš, asi bychom měli tendenci zešílet. Nadto, jakkoliv je působivé vidět probíhat ledovou deskou sloupce ohně, obrazy promítané na led přirozeně rozlišením ani viditelností nemohou konkurovat běžným displejům.

Nicméně samotný princip je dostatečně hravý na to, aby z něj ti, kdo měli možnost si ovládání vyzkoušet, údajně byli nadšeni. Nokia se chce výsledky experimentu inspirovat v mobilních telefonech příští generace.

Cloud22

Zdroj: New Scientist

Poznámka: U nás začíná zima, na severu Evropy ale může dotykový displej z ohně a ledu vyvolávat ještě hlubší asociace vztahující se k nordické mytologii s jejími ledovými i ohnivými obry etc. V severských zemích se navíc sníh a led používá jako materiál i pro stavby domů nebo umělecká díla (ledové sochy). Jak zmiňuje i New Scientist, ve švédském Jukkasjärvi funguje ledový hotel, kam by se příslušná technologie vysloveně hodila...