Hlavní navigace

Dragon je počátkem nové budoucnosti pro NASA

Sdílet

 Autor: © SpaceX
Ze Spojených států v úterý ráno odstartovala první soukromá kosmická loď k Mezinárodní vesmírné stanici.

V úterý proběhl první úspěšný start soukromé kosmické lodi k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). První pokus o start lodi Falcon 9 společnosti Space Exploration Technologies (SpaceX) byl zahájen minulý týden v sobotu a byl zrušen sekundu před startem.

Raketa Falcon 9 odstartovala bez lidské posádky v 9:44 našeho času z Mysu Canaveral na Floridě a úspěšně vynesla loď Dragon na orbitu. Spojení Dragonu s ISS by mělo proběhnout v pátek. Tento start je historický, jedná se o první soukromý let k vesmírné stanici. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil lety do vesmíru minulý rok v létě. Nyní se NASA spoléhá s dopravou zásob – a v budoucnosti eventuálně i lidí – na soukromé společnosti.

„Jsme na počátku nové budoucnosti, budoucnosti, která vyzdvihuje inovace přinášené soukromým sektorem,“ řekl administrátor NASA Charles Bolden ve svém včerejším prohlášení. „Význam dnešního dne nemůže být přeceněňován. K úspěšnému dokončení nás sice čeká ještě hromada práce, ale máme za sebou výborný start.“

Podle NASA je na palubě Dragonu 590 kilogramů zásob pro stanici, společně s experimenty od studentů. Vesmírný úřad poznamenal, že Dragon unese až 3 310 kilogramů, ale vzhledem k tomu, že jde o testovací let, náklad byl omezen pouze na důležité, ale nikoliv nepostradatelné materiály. Dragon na ISS doručí převážně jídlo a oblečení, do vesmíru ale také přepravuje část popela více než tří set lidí. Do vesmíru se tak posmrtně podívá například James Doohan, známý jako poručík Scott ze seriálu Star Trek. Vrátí se tam také astronaut Gordon Cooper 

Před tím, než se bude moci Dragon připojit k vesmírné stanici, vědci provedou sérii testů navigace, komunikace a pohonu. Jakmile se v pátek přiblíží k ISS na vzdálenost deseti metrů, astronauti na palubě kapsli uchopí robotickou paží a připojí ji ke stanici. Podle plánu má Dragon zůstat připojen k ISS tři týdny, během kterých astronauti s kosmonauty vyloží náklad a zpět pošlou vědecké vybavení o hmotnosti 650 kilogramů. Poté použijí robotickou paži k oddělení Dragonu a jeho vypuštění zpět na orbitu.

„Stále je tisíce věcí, které musí vyjít, ale opravdu se na tuto misi těšíme,“ řekl Alan Lindemoyer, ředitel programu Komerční přeprava osob a nákladu úřadu NASA.

SpaceX využívá k informování široké veřejnosti běžně dostupné internetové služby. Například záběry ze startu i letu kosmické lodi můžete sledovat na videokanálu SpaceX na serveru Vimeo, fotografie jsou k dispozici na serveru Zenfolio a průběžné zprávy z řízení mise zase na Twitteru.

Autor článku