Hlavní navigace

Dron Falcon 8+ míří na trh, ponese znak Intelu

14. 10. 2016

Sdílet

 Autor: Intel
Intel představil nový dron Falcon 8+ určený pro severoamerický trh. Jeho cílem je stát se vedoucí postavou na trhu malých bezpilotních letounů, a to především v komerčním sektoru.

Firma, dlouhodobě procházející restrukturalizací svého podnikání, se odklání od tradičních trhů a hledá nové možnosti, kde využít své křemíkové a jiné technologie. Po neúspěchu u chytrých mobilů se Intel pustil do nejnovějších trendů a momentálně je jeho znak vidět např. u internetu věcí.

Drony jsou dalším logickým cílem pro zkušeného giganta a není to poprvé, co se do jejich vod pouští: Již jednou s dronem pronikl do spotřebitelského průmyslu, a to skrze Typhoon H firmy Yuneec, který využívá RealSense platformu pro inteligentní rozpoznávání překážek právě od Intelu. Kromě toho firma představila Intel Aero Platform, skrze níž mohou vývojáři navrhovat své vlastní drony.

Není překvapením, že právě v dronech vidí Intel potenciál. Zákony USA i dalších zemí se postupně liberalizují a upravují pravidla týkající se využívání dronů pro civilní i komerční účely (na zákonech v rámci Evropské unie pracuje mj. i Česká republika, primárně skrze úřad civilního letectví a Řízení letového provozu ČR).

V USA úřady stanovily pravidla pro použití komerčních dronů již v červnu, nicméně restrikce týkající se nutnosti bezpilotního letounu nacházet se v zorném poli uživatele výrobce nepotěšila. Jejich cílem je let s vícero drony mimo dohled jejich operátora.

Generální ředitel Intelu, Brian Krzanich, vede komisi, která asistuje Federální letecké správě v oblasti pravidel pro integraci systému bezpilotních letounů v celostátní letové zóně.

Podle květnových odhadů společnosti PwC je potenciální hodnota všech drony poháněných aplikací ve všech průmyslových odvětvích přes 127 miliard dolarů. Nejlukrativnější se jeví oblast infrastruktury, kde PwC předpokládá hodnotu lehce přes 45 miliard. Firma svůj odhad staví na odhadu hodnoty podniků a lidské práce v jednotlivých odvětvích z roku 2015, kde by část činnosti šla nahradit drony.

Intelu v oblasti dronů pomáhají mnohé investice. V lednu oznámil převzetí Ascending Technologies, vývojáře dronů s autopilotním systémem z Krailingu v Bavorsku. Minulý měsíc se Intel rozhodl převzít také Movidius, výrobce úsporných, avšak velmi výkonných SoC čipových platforem, skrze které dodává výrobcům dronů čipy.

Falcon 8+ staví na základech AscTec Falconu 8 právě od Ascending Technologies. Je prvním komerčním dronem se značkou Intelu, píše Josh Walden, starší viceprezident a generální manažer New Technology Group Intelu. Oktokoptéra tvaru V se může pochlubit plně elektronickým systémem komunikace a snímání okolí, redundantními bateriemi a je vybaven pro průmyslový průzkum a mapování, což mohou využít odborníci a profesionálové v oboru, popisuje Intel.

Falcon 8+ pohání technologie AscTec Trinity, což je trojnásobně redundantní autopilot s třemi redundantními inerciálními měřícími jednotkami, které kompenzují za externí vlivy, jakými jsou elektromagnetická pole nebo silné větry. Přichází také s novou, na tabletu založenou pozemní stanicí zvanou Intel Cockpit, s joystickem pro letovou kontrolu a voděodolným uživatelským prostředím, a také s Intel Powerpack chytrými bateriemi jako zdrojem energie.

Dron má rozměry 768 x 817 x 160 milimetrů a jeho vzletová váha činí 2,8 kilogramů. Bezpilotní letoun „umožňuje detailní obraz s až milimetrovou přesností a poskytuje tak cenná data strukturální analýzy, která pomáhají uživateli detekovat a zabraňovat dalšímu poškození infrastruktury,“ popisuje Walden.

Intel Falcon 8+ byl oznámen v úterý na konferenci INTERGEO 2016 v severoněmeckém Hamburgu, která se na drony specializuje. Detaily ohledně ceny nebo dostupnosti zatím nebyly poskytnuty.