Hlavní navigace

Dropbox uvedl synchronizační API pro iOS a Android

14. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Nové API má vývojářům pomoci uspořit polovinu času.

Dropbox oznámil nové synchronizační API pro platformy iOS a Android, které by podle něj mělo usnadnit práci vývojářů při vytváření mobilních aplikací. Tiskový mluvčí Dropboxu to sdělil v emailu americkému vydání časopisu Computerworld: „Nové API se postará o komplexnost prací spojených s kešováním, synchronizováním a prací offline. Aplikace budou prostě fungovat a vývojáři se budou moci soustředit na snahu o co nejlepší mobilní aplikaci.“

Podle blogu softwarového návrháře Dropboxu Brian Smithe mezi klíčové vlastnosti nového API patří vlastnosti jako „built-in“, nástroj „write locally, sync globally“ a možnost vyvíjet offline a nechat aplikace synchronizovat, když se připojí online.

„Built-in“ je forma synchronizačního API, které umožňuje aplikacím využívat Dropbox, jako by to byl lokální souborový systém na mobilním zařízení. Vývojářům to umožňuje přidat jednu z nejpopulárnějších funkcí Dropboxu – synchronizaci – přímo do jejich aplikací a současně nechat jej postarat se o kešování. Usnadní to vytvářet aplikace s konzistentní uživatelskou zkušeností přes různá zařízení a platformy.

Díky „write locally, sync globally“ mohou vývojáři rychle vypisovat obsah adresáře nebo lokálně přesouvat, odstraňovat a vytvářet soubory a změny se okamžitě projeví na všech cílových zařízení. Synch API se postará o kešování, opakování přerušených nahrávání a stahování, včetně rychlého detekování změn. Některé produkty již nové API využívají a například podle vývojáře Chrise Coxe, jednoho z autorů SquareSpace Note, jim nové API ušetřilo polovinu zdrojového kódu zodpovědného za komunikaci s Dropboxem.

Protože Sync API kešuje lokálně, budou aplikace pracovat i bez připojení k internetu. Všechny změny se projeví, jakmile se aplikace vrátí online.

Další funkce nedávno uvedeného „Dropboxu for Teams“ využijí především korporace. Nový administrační ovládací panel a ovládání sdílení je určen pro správu větších skupin uživatelů, monitorování aktivity, ovládání práv a posílení bezpečnosti.

Administrátoři mají nyní možnost vytvářet administrátory jednotlivých skupin. Každá změna v Active Directory se automaticky projeví v Dropboxu skupiny. Ovládací konzola zobrazuje detailní informace o každém uživateli skupiny, včetně využití kvót, historie aktivit, která zařízení a aplikace třetích stran jsou připojené (ty lze v případě potřeby centrálně odpojovat). Záložka Account obsahuje historii účtování, možnost stahovat faktury, migrační kredity a počet zbývajících licencí.