Hlavní navigace

Druhá generace procesorů Intel Core přináší důraz na HD video

6. 1. 2011

Sdílet

Společnost Intel včera na tiskové konferenci konané v rámci veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas oficiálně představila svou novou procesorovou řadu Intel Core druhé generace.

Intel poodhalil jak nové funkce čipů vyvíjených pod kódovým označením Sandy Bridge, tak i služby a partnerství, jež mají společně nabídnout nový vizuální zážitek, a to zejména díky grafice přímo v procesoru. Výrobce očekává, že v tomto roce novou technologii využijí všichni přední výrobci počítačů a že ji použijí ve více než pěti stovkách svých nových modelů.

Druhá generace procesorů Intel Core kombinuje technologii vizuálního zobrazení a 3D s výkonnostně orientovanými mikroprocesory v jednom jediném čipu. Integrace nové technologie Intel HD umožňuje podle výrobce významné zlepšení výkonu oproti grafice předchozí generace, a to jak pro zpracování HD médií, tak pro hraní počítačových her. Čipy mají nabídnout uživatelům výrazně vyšší výkon při delší životnosti baterie a zároveň umožní vyrábět tenčí, lehčí a inovativnější notebooky i desktopy.

Nová technologie počítačové grafiky se zaměří na ty oblasti, které dnes uživatelé při práci s osobním počítačem využívají nejčastěji, tj. video ve vysokém rozlišení (HD), fotografie, hraní počítačových her, multi-tasking, sociální sítě a multimédia. Každý z procesorů Intel Core druhé generace obsahuje vylepšené vizuální technologie, například grafiku Intel HD nové generace. Pro spotřebitele to má znamenat lepší zkušenost při práci s počítačem, lepší řízení spotřeby, vyšší efektivitu a delší výdrž na baterie.

Vedle toho jsou procesory nové generace pro osobní počítače a notebooky vybaveny i jednou překvapivou funkcí, která nese název Intel Insider – ta poskytne uživatelům přístup k filmům v HD kvalitě. Ve spolupráci s hollywoodskými a bollywoodskými filmovými ateliéry a předními světovými distributory obsahu, jako jsou Dixons Retail, Hungama Digital Media Entertainment, Image Entertainment, Sonic Solutions, Twentieth Century Fox Home Entertainment, Warner Bros. Digital Distribution a další, vytváří společnost Intel chráněné prostředí pro distribuci, ukládání a přehrávání prémiového obsahu. To majitelům video obsahu a poskytovatelům video služeb umožňuje zpřístupňovat své filmy v HD rozlišení. Komerční distribuce prémiového obsahu v HD pomocí technologie Intel Insider by měla být zahájena v prvním čtvrtletí roku 2011.

Dalším novým aspektem nových procesorů Intel Core druhé generace je funkce Intel Quick Sync Video. Tento integrovaný hardwarový akcelerátor umožňuje rychlé editování a sdílení. Intel odhaduje, že pětiminutové HD video, jehož konverze na iPod zabere čtyři minuty, by mohlo být zkonvertováno za pouhých 16 sekund.

Procesory Intel Core i3, i5 a i7 jsou rovněž vybaveny technologií Intel Turbo Boost 2.0. Tato technologie dokáže automaticky přerozdělovat kapacitu jádra procesoru a grafiky tak, aby byl zajištěn co nejvyšší výkon – díky tomu má uživatel k dispozici nárůst výkonu právě tehdy, když ho zrovna potřebuje.

Z již představených vlastností nového čipu stojí za zmínku funkce Intel Advanced Vector Extensions (AVX), Intel InTru 3-D nebo Intel Clear Video Technology HD. Funkce Intel InTru 3-D umožňuje zobrazování obsahu ve 3D na HDTV, které jsou touto funkcí vybaveny, anebo na počítačových monitorech připojených přes HDMI 1.4, což výrazně zvyšuje zážitek z filmu.

Intel AVX má zvýšit výkon u náročných vizuálních aplikací, jako je zpracování audia nebo profesionální editace video záznamu, případně spojování fotografií. Intel Clear Video má pak za úkol zlepšit vizuální kvalitu a věrné zobrazení barev při přehrávání videa.

Aby si uživatelé mohli vybrat ten správný počítač vybavený procesory Intel Core druhé generace, představila společnost Intel široké spektrum SKU včetně procesorů připravených pro Intel vPro. Čipy jsou vyráběny výrobním procesem 32nm na druhé generaci tranzistorů high-k metal gate. To údajně dále zvyšuje výkon, snižuje energetické nároky na baterii, umožňuje vyrábět menší přístroje a celkově snižuje výrobní náklady.

Intel oznámil, že celkem bude na trh uvedeno na 20 procesorů, bezdrátových adaptérů a čipových sad: mimo jiné nové procesory Intel Core i7, i5 a i3, čipové sady Intel 6 Series a adaptéry Intel Centrino Wi-Fi a WiMAX. Očekává se, že přední výrobci počítačů po celém světě v tomto roce použijí právě představené technologie Intel ve více než pěti stech modelů.

Systémy o čtyřech jádrech budou k dispozici 9. ledna, systémy o dvou jádrech pak během února.