Hlavní navigace

DuPont zkouší novou technologii výroby OLED

18. 5. 2010

Sdílet

 Autor:
Společnost DuPont úspěšně pracuje na nové technologii výroby OLED pomocí tisku, která by měla umožnit i výrobu 50“ HDTV.

Jediná OLED televize na trhu, 15“ 15EL9500 od LG, je s cenou kolem 50000 korun výrobkem, který si pořídí skutečně jen málokdo. Jednou z příčin vysoké ceny větších i menších OLED/AMOLED displejů je náročná výrobní technologie. Podle informací společnosti DuPont Displayes se však možná blýská na lepší časy.

Společnost usilovně pracuje na technologii rychlé a masové výroby velkých OLED displejů pomocí speciálních tiskáren. Dodavatelem této tiskárny je japonský výrobce Dainippon Screen a s ní by mělo být možné natisknout 50“ OLED televizi za méně než dvě minuty. DuPont navíc tvrdí, že taková obrazovka má životnost 15 let (podle odhadu životnosti jednotlivých barev).

Dnešní výroba OLED je založená na drahé technologii zvané „shadow-mask evaporation“. Výsledná cena je taková, že OLED displeje nemohou cenově konkurovat mnohem levnějším a masově vyráběným LCD obrazovkám, své využití tak nacházejí jen v některých dražších mobilech, multimediálních přehrávačích, fotoaparátech a podobně.

Alternativou k shadow-maskingu je právě přímé tisknutí, které by mělo být vhodné zejména pro větší OLED obrazovky. Starosti v tomto směru dělá zejména vývoj vhodných inkoustů, které by vydržely výrobní proces a navzájem se nepromíchávaly. OLED displeje jsou tvořeny 12 a 15 vrstvami materiálu. V každém pixelu jsou vedle sebe červené, zelené a modré světlo vyzařující materiály, mezi nimi jsou vodivé vrstvy přivádějící k nim elektrický proud. Pokud se nějaké z těch vrstev při tisku promíchají, výsledná kvalita obrazovky rychle klesá.

Inovace DuPontu spočívá v použití inkoustů, které jsou nerozpustné v inkoustech je obklopujících. To je však v praxi náročnější, než když se to načrtne jen jako koncept. Spolu s Dainippon Screen vyvinuli pro tyto inkousty tiskárnu, která nevytváří spoustu malých kapiček, ale místo toho neustále produkuje tenoučký proud inkoustu rychlostí 4 až 5 metrů za sekundu.

Není zatím jisté, kdy se na trh dostanou obrazovky vyrobené touto technologií, nicméně DuPont optimisticky tvrdí, že s ní budou moci OLED cenově konkurovat i LCD displejům.

DuPont OLED