Hlavní navigace

Dvanáct nejoblíbenějších vzorců v Excelu (i s příklady)! - 4.díl

27. 5. 2019

Sdílet

 Autor: (c) soromon - Fotolia.com
Určitě znáte v Excelu nejoblíbenější funkce data a času? Ovládáte v Excelu různé matematické triky a pracujete v tabulkovém procesoru s nástroji pro manipulaci s daty?

Předcházející díl

 

Tabulkový procesor MS Excel má ve své databázi funkcí přes 475 nejrůznějších vzorců – od těch nejjednodušších pro jednoduché matematické operace až po velmi komplikované funkce pro statistické, logické a technické výpočty. Typickým příkladem jsou příkazy IF (jeden z námi vůbec nejoblíbenějších vzorců), dále funkce A, NEBO, NE či funkce POČET, PRŮMĚR a MIN/MAX.

Na následujících řádcích se budeme věnovat dvanácti neoblíbenějším vzorcům používaným právě v programu MS Excel. A abychom vám pomohli s jejich používáním, budete mít k dispozici sešit Excelu s příklady použití každého z těchto vzorců. Tento sešit si můžete stáhnout na adrese https://images.idgesg.net/assets/2018/10/basic20formulas.xlsx.

3. Funkce NÁHČÍSLO

Funkce NÁHČÍSLO je velmi jednoduchá a s oblibou se používá pro statistickou analýzu, kryptografii, hraní, teorii pravděpodobnosti a mimoto má samozřejmě celou řadu dalšího využití. V Excelu funkce NÁHČÍSLO generuje náhodné číslo z intervalu 0 až 1.

Poznámka: Pokaždé, když zadáte nová data a stisknete klávesu Enter, se seznam vygenerovaných čísel, který jste vytvořili, změní. Pokud byste si chtěli přehledy vygenerovaných čísel uchovat, musíte buňky naformátovat jako čísla.

1. Zadejte do buněk A3 až A14 vzorec =NÁHČÍSLO(). Poté vyberte sloupec A a stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + C (pro kopírování), popřípadě klepněte na šipku vedle tlačítka Kopírovat, které se nachází na záložce Domů a z rozevírací nabídky vyberte příkaz Kopírovat. Přesuňte kurzor do buňky B3 a následně poté klepněte do nabídky Domů > Vložit > Vložit jinak. V dialogovém okně Vložit jinak, které se vzápětí zobrazí, vyberte přepínač Hodnoty a zadání potvrďte stiskem tlačítka OK.

2. Buňky tak nyní budou namísto funkce obsahovat hodnoty, které se tedy nebudou měnit. V řádku vzorců si povšimněte, že náhodná čísla mají za desetinnou čárkou 15 číslic (Excel při použití funkce NÁHČÍSLO() standardně zobrazuje jen devět), nicméně počet zobrazovaných číslic můžete snadno změnit (jak je to ostatně vidět v buňce F3). Stačí, když na záložce Domů klepnete ve sekci Číslo na tlačítko Přidat desetinné číslo.

3. Pokud raději pracujete s celými čísly, pak zadejte do buňky F3 následující vzorec: =CELÁ.ČÁST(NÁHČÍSLO()*999), čímž dostanete trojciferné náhodné číslo. Zkopírujte tento vzorec až do buňky F12 a poté přidejte do vzorce další devítku, abyste tak získali čtyřciferné náhodné číslo. Takto můžete pokračovat i dále – pokud použijete ve vzorci pět devítek, pak získáte pěticiferné náhodné číslo atd. Ještě jednou připomínáme, že pokud chcete, aby se vám vygenerovaná čísla neměnila, pak je musíte vložit jako hodnoty.

Soubor náhodných čísel se dá vytvořit pomocí funkce NÁHČÍSLO

 

soutez_casestudy

Pokračování

 

Byl pro vás článek přínosný?