Hlavní navigace

Dvanáctijádrové procesory AMD unikly na eBay

Ještě před oficiálním uvedením nových 12jádrových serverových procesorů AMD s kódovým označením Magny-Cours se tyto modely objevily v internetové aukci, kde je nabízí distributor serverů.
Martin Noska 18. 2. 2010

Sdílet

Opakuje se tak obdobná situace jako na konci minulého roku se šestijádrovými desktopovýmu procesory Intelu, kdy se na eBay dostaly dokonce zkušební vzorky.

Nové dvanáctijádrové Opterony AMD, které po svém uvedení budou držet prvenství v počtu jader u serverových procesorů, nabízí na portálu eBay ve vlastní aukční sítí americký distributor serverů Oakville Mehlville Computers. Procesor s 12 jádry na frekvenci 2,2 GHz je nabízen k okamžité koupi za 8 000 dolarů (tedy cca 152 000 Kč), případně je možné přihodit 7 000 dolarů a spoléhat na vítězství v aukci. Tato skutečnost svědčí o tom, že i když nebyly nové Opterony oficiálně představeny, AMD je již dodává svým partnerům pro montáž do jejich systémů. Oakville Mehlville Computers dále nabízí i čtyřpaticové servery s procesory Magny-Cours za cenu 20 000 dolarů, sazené čtyřmi Opterony 6174, díky čemuž je v jednom systému celkově 48 procesorových jader. Server je dále osazen 64 GB operační paměti.

Mluvčí AMD na dotaz ohledně dostupnosti procesorů s kódovým označením Magny-Cours potvrdil, že jejich uvedení je naplánováno již na toto čtvrtletí, ovšem odmítl se vyjádřit k autenticitě čipů nabízených firmou Oakville Mehlville Computers. Tato společnost prodává na portálu eBay svoje produkty už od roku 2005 s řadou spokojených zákazníků a podle získané reputace jich je 99,2 % s obchody spokojeno.

Společnost AMD poprvé oznámila vývoj dvanáctijádrových Opteronů v roce 2008, kdy mluvila o 12 MB L3 cache a podpoře paměť typu DDR3. Podle komentátorů se pak bude jednat de facto o dva šestijádrové procesory spojené v jednom pouzdře podobně, jako tomu bylo u první generace čtyřjádrových procesorů Intelu. AMD počítá s tím, že zdvojnásobení počtu jader by mělo pomoci serverům vypořádat se s vysokou zátěží při omezení energetických nároků. Nové procesory, které se stanou součástí řady Opteron 6000 by totiž měly mít zhruba stejné energetické nároky jako již existující šestijádrové modely s kódovým označením Istanbul. K dispozici mají být čipy Magny-Cours v různých variantách s odlišnými frekvencemi a také s různou spotřebou.