Hlavní navigace

Dvě britské firmy chtějí začít šířit 5G signál drony

5. 11. 2020

Sdílet

 Autor: Computerworld.co.nz
Levnější a efektivnější. Takové má být šíření 5G signálu prostřednictvím dronů. Na projektu pracují dvě britské firmy ve spolupráci s německým Deutsche Telekom.

Dvě britské firmy plánují šířit 5G signál prostřednictvím dronů. Stroje poháněné vodíkem by měly být schopné vydržet ve vzduchu až devět dní v kuse a zajistit vysokorychlostní konektivitu po celé Velké Británii. Na pokrytí celých Ostrovů by jich mělo stačit zhruba šedesát. Odborníci však vyjadřují pochyby nad tím, zda je projekt ekonomicky udržitelný.

Zodpovědné za něj jsou dvě společnosti z Cambridge – Stratospheric Platforms a Cambridge Consultants –, které jej chtějí provozovat ve spolupráci se stávajícími mobilními operátory. Podporu už jim vyjádřil také německý Deutsche Telekom, který chce technologii začít v roce 2024 testovat ve venkovských oblastech jižního Německa. První testování už ale mají společnosti za sebou.

Zdárně si v něm odzkoušely šíření slabšího signálu z letadla pohybujícího se v nižších výškách. Nové drony by se měly pohybovat asi ve 20 tisících metrech, ačkoliv jejich podoba zůstává zatím stále ještě pouze na papíře.

Na podobném projektu pracuje také Google. Cílem projektu Loon je přinést bezdrátový signál do odlehlých oblastí prostřednictvím balónů na solární pohon. Dle Richarda Deakina, šéfa Stratospheric Platforms, je však vodíkové řešení efektivnější. Dron prý dokáže vydržet ve vzduchu až devět dní, pokrýt oblast zhruba 15 000 km2 a uživatelům zajistit rychlost stahování kolem 100 Mb/s.

cyber23

„Stavba pozemních vysílačů je nesmírně nákladná. Přitom každý z našich dronů dokáže nahradit přinejmenším dvě stě stožárů,“ říká Deakin.

Dle odborníků však může nápad narazit u úřadů pro letectví a vybudovat ve vzduchu trvalou infrastrukturu z dronů, bude představovat nemalou výzvu, byť i na ní už iniciativa pracuje. Jiní v obecné rovině pochybují o tom, že by drony měly nahradit pozemní infrastrukturu, kterou chtějí mít britští mobilní operátoři vybudovanou do roku 2024. Shodují se však, že nápomocné můžou být v odlehlých oblastech, kam signál z vysílačů plně nedosáhne.