Hlavní navigace

Dvě družice systému Galileo byly špatně umístěny

26. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © S. Corvaja - ESA
Dvojice satelitů, které se měly stát součástí evropského navigačního systému, se ocitla mimo zamýšlenou oběžnou dráhu.

Galileo je evropskou alternativou k americkému navigačnímu systému GPS a ruskému GLONASS. Evropská alternativa má být s oběma systémy kompatibilní a kromě navigace se počítá i s jejím využitím například pro bezpečnostní účely.

Evropská vesmírná agentura nyní společně s Evropskou komisí hodlá vyšetřit důvody toho, proč se družice dostaly na špatnou oběžnou dráhu. Společnost, která má vypouštění satelitů na starost, neřekla, jestli lze špatné umístění družic napravit. Evropská vesmírná agentura hodlá zveřejnit další informace až po podrobné analýze.

Vypuštění satelitů přitom dlouho probíhalo podle plánu. Agentura s družicemi navázala spojení, ovšem pak došlo k jejich vychýlení ze zamýšlené trasy.

Ještě než nastaly problémy, označila Evropská komise vypuštění dalších družic za důležitý milník. Na oběžné dráze jsou již čtyři jiné družice a s další dvojicí chtěla již Agentura uvést do provozu určité služby.

Na letošní rok je naplánováno ještě jedno vypuštění satelitů. Skutečný boom by však měl začít příští rok. Zatím není jasné, jestli současné potíže nějak ovlivní plány Evropské agentury.