Hlavní navigace

Dvoujádrové čipy od Qualcomm přinesou supervýkonné smartphony

Společnost Qualcomm rozšíří svoji platformu Snapdragon o dva nové modely čipů, které jsou určeny pro high-endové smartphony a disponují dvěma procesorovými jádry a frekvencí 1,2 GHz.
Martin Noska 2. 6. 2010

Sdílet

Nové procesory, či přesněji celé čipsety MSM8260 a MSM8660, jsou prvními dvoujádrovými přírůstky platformy Snapdragon s jádry ARM. Zatímco model MSM8660 je vícemódovým čipsetem, který se může připojit do vysokorychlostních datových sítí HSPA+ (High Speed Packet Access) nebo EV-DO rev. B, model MSM8260 podporuje podle zástupců Qualcommu jen HSPA+. Další parametry jsou pak shodné. Dvoujádrové procesory mají dodat smartphonům dostatek výkonu k tomu, aby byly např. schopny přehrávat video ve full HD rozlišení (1080p) a pracovat s obrazem v rozlišení 1280 x 800 bodů.

Qualcomm v současnosti dodává výrobcům smartphonů vzorky těchto dvou čipsetů, aby mohli detailněji prozkoumat a vyzkoušet jejich možnosti. Mezi rozesíláním vzorků a sériovou výrobou ve velkých objemech pak obvykle uplyne šest až devět měsíců, takže až poté by se mohly začít první smartphony s dvoujádrovými čipy začít objevovat již na trhu.

Qualcomm také podle slov svých zástupců v současnosti pracuje na množství dalších čipsetů s dvoujádrovými procesory ARM, včetně modelu označeného jako QSD8672, který bude určený primárně pro miniaturní notebooky a poběží na frekvenci 1,5 GHz. Samotný ARM pak již v loňském roce představil prototypy čtyřjádrových čipů pro smartphony, tablety a nejmenší notebooky, více o nich viz článek ARM představil čtyřjádrové čipy pro smartphony.