Hlavní navigace

Efektivní ochrana před online podvody či ransomwarem - 4.díl

30. 10. 2019

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Nejlepším řešením je prevence – a to platí i u online aktivit.

Předcházející díl

 

Ochrana před online podvody (v angličtině se pro tyto případy používá pojem scam) se pomalu, ale jistě začíná stávat otázkou života či smrti. Podle zprávy 2018 Internet Crime Report amerického úřadu pro vyšetřování známého pod zkratkou FBI stály internetové podvody realizované v letech 2014 až 2018 uživatele 7,45 miliard dolarů.

Ochrana před online podvody

Nejefektivnější ochranou před online podvody je zcela jednoznačně prevence. Pojďme se podívat na zásady, které pomohou účinně zabránit útokům na váš počítač:

1. Každý den zálohujte. Doporučujeme vám zálohovat jak online, tak lokálně v prostředí operačního systému Windows, přičemž naposledy zmiňované zálohování by se mělo rozhodně provádět na samostatný disk, který se nenachází ve vaší počítačové síti. Přenosné pevné disky jsou k tomuto účelu ideální, a to nejen proto, že aktuálně jsou cenově velmi výhodné: přenosný disk s kapacitou 8 TB se dá nyní pořídit i za 5 000 Kč. Přitom disk s touto kapacitou má dostatek místa pro zálohování obsahu dvou počítačů, notebooku a tabletu.

2. Nikdy nepřipojujte počítač k Internetu, aniž byste na něm měli nainstalovaný anitivirus a antimalware. V současné době už není nutné za pořízení kvalitního programu pro ochranu vašich dat utratit jmění. Řada takových programů je zdarma, popřípadě se jedná o shareware nebo služba provozovaná na bázi předplatného, a to za rozumné ceny. Příkladem za všechny jsou třeba Norton Utilities, které vás na jeden rok přijdou na 19,99 USD, a to můžete tento software instalovat na více počítačů. Pokud navíc máte Comcast, máte tento software zdarma. Navíc v současnosti mnoho poskytovatelů připojení k Internetu poskytuje antivirový program zdarma.

3. Bezodkladně instalujte všechny bezpečnostní aktualizace jak pro váš operační systém, tak pro všechen software na počítači.

4. Používejte tajná hesla, která se nijak nevztahují k datům, která jsou pro vás nějakým způsobem důležitá, neobsahují jména členů rodiny ani jména domácích zvířat a ani názvy oblíbených věcí.

CS24

5. Omezte sdílení včetně administrativního sdílení, na minimum omezte přidělení oprávnění pro zápis.

6. Zaregistrujte se na nějaké webové stránce, která poskytuje informace a varování týkající se podvodů na Internetu – například AARP Fraud Watch Network, Fraud.org, popřípadě stránku Scam Alerts od amerického antimonopolního úřadu FTC (Federal Trade Commission).

Byl pro vás článek přínosný?