Hlavní navigace

eHand & Business: Úvodník ke konferenci

 Autor:
Konference eHand and Business, která se bude konat v polovině v listopadu v Praze, otevírá téma, o kterém se bude v příštích měsících a letech hovořit stále častěji. Tablety a smartphony změní způsob práce ve firmách, podobu některých procesů i podnikové IT.
Jan Petr 27. 9. 2011

Sdílet

Proč je právě teď ten správný čas zabývat využitím tabletů a smartphonů v podnikových procesech


Bude nesmírně obtížné se tomuto trendu vyhnout – uživatelé se těmito zařízeními vybavují spontánně bez ohledu na názor IT manažera a většina z nich je používá i k pracovním účelům. Otázka tedy nezní ano či ne, ale jak, zda řízeně či neřízeně, jak bezpečně, jak efektivně a zda budou využity ty nejzajímavější příležitosti.

Právě na podzim 2011 je ten správný čas, aby se těmito záležitostmi začali zabývat ti, kdo jsou odpovědní za IT architekturu, za procesy, za efektivitu práce, za řízení lidí i za bezpečnost informací.  A také konzultanti a dodavatelé IT, kteří pro ně pracují. Tablety a smartphony nejsou tématem budoucnosti. V jejich případě již budoucnost začala.

 

„Nepočítače“ přicházejí – nejprve do rukou manažerů…


Nová zařízení přibývají ohromující rychlostí. Pokud se účastníte jakékoliv obchodního jednání, je běžné, že osm z deseti manažerů vytáhne iPad nebo jiný tablet či smartphone. Ve společnosti Software602 máme zákazníka – organizaci s méně než 500 zaměstnanci, kde rychlý výzkum ukázal, že více než 200 z nich si soukromě pořídilo tablet (o smartphonech nemluvě).

Tento obraz potvrzují i celková data o vývoji trhu. Ještě na konci loňského roku se mohly zdát prognózy strmého nárůstu příliš optimistické, ale skutečnost je ještě předčila. Ve zprávě, kterou vydalo IDC před několika dny, se konstatuje nárůst prodejů mezi čtvrtletími o 90%! Odhad trhu pro letošní rok zvýšili analytici IDC na 62 milionů přístrojů.

Úspěch nových zařízení je logický. „Nepočítače“ (tak jsou někdy označována tato počítačová zařízení bez klávesnice) vychází vstříc tomu, co manažeři, kteří tráví více času na poradách, při prezentacích a na cestách než u počítače, potřebují. Právě oni dokážou využít výhod smartphonů a tabletů nejlépe. „Nepočítač“ jim umožní bleskově reagovat – není třeba jej rozkládat, startuje okamžitě, k psaní nepotřebujete podložku a obě ruce, je řádově lehčí, než většina notebooků.

 

…a poté i jejich podřízených

 

Rychle klesající ceny navíc „nepočítače“ zpřístupňují i dalším segmentům trhu. Smarthpone můžete pořídit za 3.000Kč, tedy za méně, než kolik jste dříve museli vynaložit na pořízení „obyčejného“ telefonu. Zastaralé hloupé telefony jsou tak postupně vytlačovány z trhu – již nyní se jich prodává méně než smartphonů. Jednoduchý závěr tedy říká, že někdy na konci roku 2012 bude naprostá většina běžných zaměstnanců firem a úřadů vybavena inteligentním telefonem.

S tablety je to podobné. Tablety s OS Android jsou nyní dostupné už kolem 5.000Kč (a to nemluvíme o vyloženém low-endu), tablet prodávaný Amazonem bude stát 250USD a HP TouchPad lze pořídit dokonce méně než 100USD.

Pokud se dnes implementují nové informační systémy a mají se používat několik let, je zcela namístě ptát se, jak budou kompatibilní s novými zařízeními.

 

 

 

Co dál s klasickými počítači s klávesnicí?


Tento trend neznamená konec klasických počítačů s klávesnicí, ale přechod ke stavu, kdy uživatel má notebook a kromě něj smarthpone nebo tablet. V mnoha případech obojí. Počítače s klávesnicí jsou určeny pro tvorbu obsahu a nezdá se, že by mohly být v dohledné době nahrazeny. Spisovatel určitě nepoužije tablet na psaní knihy, účetní nebude dělat výsledovku na Smartphone a analytik potřebuje i u běžného počítače několik obrazovek. Všude, kde je třeba vytvářet dokumenty, rozsáhlé animované prezentace, složité tabulky, stříhat rozsáhlé video nebo nakreslit výkres, tam všude jsou a budou hlavním nástrojem klasické počítače.

 

Tablety a jejich vliv na podnikové aplikace


Tablet je naopak ideální nástroj pro vyřizování e-mailu, webových stránek, psaní poznámek, plánování schůzek, pouštění prezentací, schvalování apod. Ve spojení s podnikovými aplikacemi umožňuje manažerovi velmi rychle zobrazit data a informace vytvořené v rámci business inteligence systému. Obchodník zase obratem načte nejnovější ceník a může zkontrolovat stav skladu. Servisní technik zase načte plán schůzek a pracovních požadavků.

Zcela novou dynamiku vnesou tablety do nemocnic. Po lékaři nemůžeme chtít, aby s sebou stále nosil notebook a řešil, na kterém stole jej rozloží. Případně, aby při vizitě balancoval s otevřeným notebookem a pokoušel se do něj druhou rukou něco zadat.  Ale tablet, který rozměry i váhou odpovídá sešitu, mu umožní mít neustále k dispozici aktuální data o pacientovi, medikaci a průběh nemoci. Může prohlížet snímky z rentgenového vyšetření, tomografu nebo ultrazvuku (tablet je k tomu vhodný zejména okamžitým načtením, vysokým rozlišením a možnostmi plynulého zvětšování a posouváním obrázku). Samozřejmostí je napojení tabletu na nemocniční informační systémy (NIS) a další speciální aplikace – ve smyslu zadání dat i nahlížení.

Obdobné příležitosti najdeme v každém oboru, kdy je zaměstnanec nucen vstát od svého stolu – od právníků a školitelů až po skladníky a pracovníky vyhodnocující data v terénu.

 

Smartphony – nástroj pro identifikaci a schvalování


Smartphony jsou určeny pro konzumaci obsahu. Každý, kdo se pokusil na chytrém telefonu cokoliv vytvořit, potvrdí, že je to skutečně náročné. Ale mají několik zásadních a zatím ne zcela doceněných vlastností.

Jsou to zařízení, která má uživatel pod svojí osobní kontrolou a stále při sobě nebo alespoň v dosahu. Je možné nastavit úroveň zabezpečení, zablokovat či vymazat obsah na dálku, případně lokalizovat odcizený přístroj, připojují se do wifi sítí, takže uživatel je stále připojen k internetu, při využití technologie,NFC (near field communication) může sloužit pro placení a i pro osobní identifikaci, ze zabezpečeného smartphonu lze snadno připojit k dokumentu elektronický podpis. Je tedy ideálním zařízením pro podporu schvalovacích procesů všude tam, kde schválení nevyžaduje studium složité dokumentace – dovolenky, nákupní požadavky, ceníky, služební cesty, obchodní nabídky nebo smlouvy.

Je tedy snadno představitelné, že zaměstnanec při příchodu do podniku dostane smartphone, případně, že do jeho soukromého smartphone budou nahrány potřebné aplikace. V jediném přístroji tak bude telefon, e-mail, vstupní identifikace, tokem pro vstup do aplikací, elektronický podpis pro schvalování, nejběžnější formuláře a cokoliv dalšího… až po nabitou peněženku do závodní jídelny.

 

Nezávislost na zařízení, systému i místě – data v cloudu


K tomu, aby byla tato příležitost využita, musí být přizpůsobeny i podnikové systémy. Když si uvědomíme, že informační systém se obvykle používá minimálně pět let, je při každém současném projektu na místě otázka: Jak to bude s podporou tabletů a smartphonů?

Je na rozhodnutí každého podniku, zda bude preferovat iPad od Apple, zařízení s operačním systémem Google Android (případně kterou verzi Androidu) nebo zda bude podporovat obojí. Jediné, na čem záleží, jsou data a schopnost se k nim dostat. To podtrhuje již tak diskutované téma cloudu, kde je možné skladovat veškerá data tak, aby byla přístupná bez ohledu na zařízení a operační systém. Už žádné kabely, žádné USB klíčenky, žádné kopírování. Prostě Save and Go! Pro uživatele to znamená, že například prezentaci vytvoří na svém PC s OS Windows v kanceláři a na konferenci ji promítne z tabletu.

To všechno – a ještě mnohem více - umožní  „nepočítače“. Nabízí se paralela se zaváděním notebooků a vzdáleného přístupu. Pamatujete ještě na dobu, kdy měl uživatel doma druhý stolní počítač a na pětipalcové disketě přenášel data potřebná k tomu, aby večer mohl dodělat práci?

 

Konference eHand & Business


Konference eHand&Bussiness si klade za cíl rozšířit představy o možnostech použití nových zařízení, inspirovat a předvést, jak některé věci mohou fungovat v praxi. Proto na ní vystoupí analytici, konzultanti, představitelé firem, které vyvíjejí aplikaci nebo je integrují do IT infrastruktury a samozřejmě lidé, kteří připravují nasazení ve svých organizacích.

Jste připraveni? Chcete vědět více? Konference eHand&Business se koná 15. 11. 2011!

Jan Petr je výkonným ředitelem Software602 a odborným garantem konference.