Hlavní navigace

Eizo FlexScan MultiTouch T2351W – dotykový monitor

13. 3. 2011

Sdílet

www.eizo.cz cena: 25 128 (včetně DPH) Japonský výrobce high-end monitorů Eizo nevyrábí jen grafické monitory a modely pro domácí zábavu, ale i kousky pro specializované použití. Jed...

www.eizo.cz cena: 25 128 (včetně DPH)

Japonský výrobce high-end monitorů Eizo nevyrábí jen grafické monitory a modely pro domácí zábavu, ale i kousky pro specializované použití. Jedním takovým je nový monitor T2351W z řady FlexScan MultiTouch, který nabízí kombinaci monitoru s Full HD rozlišením a dotykové obrazovky. Eizo tento zajímavý model směřuje jak pro profesionální použití, například při ovládání zařízení či pro prezentace, ale i pro zábavu, například pro hry podporující dotykové ovládání. Vzhledem ke stále větší oblibě tablet PC s dotykovými obrazovkami lze předpokládat nárůst dostupnosti takovéhoto specializovaného softwaru.
Ačkoli Eizo T2351W sleduje moderní trendy, ať již jde o dotykové ovládání či o Full HD rozlišení, drží se svého obvyklého designu. Takže místo častého levného černého leštěného plastu dostanou zákazníci u T2351W tradiční solidní pevný černý rám s pravoúhlými rohy a s matným provedením, odolným vůči prachům a otiskům. Komu by černá nevyhovovala, pro toho Eizo připravilo i zajímavě vypadající bílou variantu, nicméně u ní není jisté, zda bud dostupná na našem trhu. Jak je u Eizo zvykem, ovládací tlačítka jsou pod obrazovkou a je jich slušný výběr, na levé straně jsou připojovací konektory, které zahrnují všechny dnes potenciálně potřebné způsoby připojení – digitální HDMI a DVI-D a klasické analogové VGA (D-Sub).
K dispozici je i vstup a výstup pro klasický 3,5mm audio jack, který je nutný pro využití 0,35W reproduktoru v monitoru. Ten však představuje jen nouzové řešení, například pro použití monitoru jako informačního displeje na veřejnosti – pro dobrý zvuk rozhodně doporučujeme externí reproduktory. Nakonec má monitor i jeden USB vstup určený k propojení s počítačem a přenos dotykových údajů. Škoda, že monitor nenabízí USB hub, zrovna u dotykového displeje by se tato funkce zvláště hodila.
Obvyklý robustní výškově stavitelný podstavec bychom však v tomto případě hledali marně, Eizo ho nahradilo jednoduchou nohou, která lépe vyhovuje cílovému použití. Kromě klasické vzpřímené polohy je možné monitor i položit v určitém úhlu na stůl, díky čemuž na něm lze pracovat pohodlně jako na tabletu.
Ačkoli T2351W spojuje s PC tablety společný koncept dotykové obrazovky, má proti nim jednu výraznou výhodu, a to velikost celých 23“, tedy 58 cm. Dotykové obrazovky jsou obvykle mnohem menší a pokud se objeví monitory nabízející detekci dotyků, jde většinou o modely vybavené levnějšími LCD obrazovkami typu TN, které jsou sice levné a rychlé, na druhou stranu mají špatné pozorovací úhly, což vadí právě třeba při používání zblízka. A přesně to lze u dotykových monitorů očekávat. Zde má T2351W velkou výhodu, protože nabízí kvalitní S-PVA LCD panel, který má mnohem lepší pozorovací úhly i plnější a přirozenější barvy (178° vodorovně i kolmo, při zachování kontrastního poměru 10 : 1).
Monitor nabízí dnes oblíbené Full HD rozlišení 1920 × 1080 bodů, díky němuž umí v poměru 1 : 1 zobrazovat high-definition video v plném rozlišení. Tento model má i jiné parametry, díky kterým je vhodný jak pro video, tak i pro hraní her. Je to zejména široký rozsah jasu 60 až 265 cd/m2. Nízká spodní hodnota je důležitá pro používání monitoru v slabě osvětlených místnostech, horní jas je naopak dostatečný i pro prostory s intenzivním denním světlem. Díky automatické regulaci jasu podle okolního podsvícení se také nemusíte zdržovat s jeho ručním nastavováním. Pro multimédia je důležitá i rychlá odezva, ve středních tónech se zapnutou urychlovací technologií overdive je to 7 ms, což sice není tak nízké jako u jiných typů LCD panelů, nicméně i tak udělaly S-PVA panely v tomto směru velký krok kupředu. U her se uplatní i nízká hodnota vstupního zpoždění (input-lag), která je ve speciálním herním režimu na úrovni jednoho snímku (~17 ms), což je věc, na níž si dává Eizo v poslední době záležet.
Od monitoru Eizo jsme očekávali perfektní barvy i homogenitu podsvícení a obojí se nám také potvrdilo. Eizo vybavilo T2351W interním 10bitovým zpracováním signálu, což spolu s nativně 8bitovým panelem dává přirozené barvy i jemné přechody bez rušivého nádechu. Navíc si lze barvy pohodlně přizpůsobit, kromě běžných regulací nabízí totiž monitor i volbu teploty barev v rozsahu 4000 až 10 000 K a barevné odezvy gamma křivky 1,8–2,2. Monitor rovněž demonstruje silnou stránku S-PVA panelů, což je intenzita černé. Díky tomu má stabilní kontrastní poměr jen něco málo pod 3000 : 1, což ještě nedávno byla u LCD monitorů hodnota z říše snů.
Mezi zajímavosti patří i režim emulace papíru, kterým Eizo vybavuje své nové monitory: aby se daly na obrazovce číst dlouhé texty s co nejmenším namáháním očí, není žádoucí vysoký kontrast a jasná bílá, ale monitor naopak přepne na nízký jas a kontrast. Když monitor otočíte kolmo, máte k dispozici velkou čtečku knih s dotykovým displejem.
Nicméně hlavní na T2351W je samozřejmě možnost dotykového ovládání. Z mobilních telefonů a tabletů jsme zvyklí na dva základní typy obrazovek, a to odporové (rezistivní), kdy se registruje tlak prstu nebo stylusu, a kapacitní, kde dochází k detekci přiblížením prstu, který je vodivý – tak dojde na povrchu displeje k narušení generovaného elektrostatického pole. Obě technologie mají své výhody a nevýhody, nicméně v poslední době jasně vítězí kapacitní obrazovky. Nicméně existují i alternativní technologie, obvykle draží a použitelné spíše u větších displejů. Jde například o technologii využívající infračervené záření, což je přesně případ T2351W. Po okrajích obrazovky jsou umístěné infračervené LED diody a přijímače záření. Ty vytvářejí z vodorovných a kolmých IR paprsků matrici a jakmile do nich vstoupí cizí předmět, detekují přesně jeho místo. Velkou výhodou takového systému je tak možnost dotýkat se jak prsty, tak i nevodivými předměty, například perem.
Díky IR dotykové technologii není nutné na obrazovku instalovat jakékoli dodatečné vrstvy a Eizo udává, že displej by měl být naprosto nepoškrabatelný. A skutečně za dobu našeho testování se na něm neobjevily žádné rýhy (i když šmouh na ní bylo dost), nicméně nějak přehnaně jsme to raději nezkoušeli. Ačkoli monitor samotný funguje prakticky s libovolným operačním systémem, dotykové ovládání je určeno primárně pro Windows 7 a v něm lze také využívat všechny funkce. Ve Windows Vista pak funguje jednoduché dotykové ovládání, ale již ne multi-touch.
S Windows 7 tak mají uživatelé k dispozici plné spektrum hladce fungujícího ovládání, to znamená ovládání jedním prstem podobné ovládání myší (klikání, posouvání oken), pomocí více prstů pak otáčení a zoom, případně podle nabídky jednotlivých aplikací i další možnosti. Díky velikosti monitoru lze pak bez problémů používat i kapacitní stylus, která například u mobilních telefonů není vzhledem ke své velikosti zrovna ideální.
FlexScan MultiTouch T2351W je zajímavý monitor, který se drží vysokého úrovně kvality Eizo. Nabízí S-PVA panel s Full HD rozlišením, výbornými pozorovacími úhly i barvami, vysoký kontrast, širokou škálu nastavení obrazu a přednastavených režimů včetně těch pro hry, film či čtení knih. Navíc přidává přesné dotykové ovládání realizované pomocí inovativní infračervené technologie umožňující ovládání rukou i perem. Monitor má také fólií, dostatečnou nabídku vstupů a výstupů.

Technologie panelu: S-PVA (AdobeRGB 98 %, 102 % NTSC)
Dotyková obrazovka: infračervená technologie
Úhlopříčka: 23“ (58 cm)
Rozlišení: 1920 × 1080 bodů
Poměr stran: 16 : 9
Reakční doba: 7 ms šedá-šedá, 25 ms černá-bílá-černá
Pozorovací úhly: 178/178°
Rozsah jasu: 60–265 cm/m2
Maximální kontrast: 3000 : 1 (statický)
Konektory/rozhraní: HDMI, DVI-D, VGA (D-Sub), 3,5mm audio, USB
Spotřeba: průměrná 26 W, maximálně 42 W ( Záruka: 3 roky (10 000 hodin provozu)
Rozměry (bez podstavce): 557 × 367 × 68 mm
Hmotnost (s podstavcem): 7,6 kg