Hlavní navigace

Eizo FlexScan SX2462W

www.eizo.cz, 34 548 Kč včetně DPH Profesionální grafický monitor Ještě donedávna používala společnost Eizo špičkové IPS LCD panely jen ve vysoce náročných grafických a postprod...
Redakce 1. 4. 2010

Sdílet


www.eizo.cz, 34 548 Kč včetně DPH

Profesionální grafický monitor

Ještě donedávna používala společnost Eizo špičkové IPS LCD panely jen ve vysoce náročných grafických a postprodukčních monitorech, jako je například CG232W. Pro monitory, jež v nabídce firmy zaujímají pozici střední třídy, byla vyhrazená o něco dostupnější S-PVA technologie. Nicméně časy se mění, IPS panely jsou dostupnější a i zákazníci je ve větší míře požadují: výsledkem je nový grafický monitor Eizo FlexScan SX2462W s H-IPS panelem. FlexScan je sice v rámci společnosti Eizo vyhrazen pro střední třídu monitorů, nicméně vzhledem k ostatní nabídce na trhu se jedná o high-end grafický monitor, nabízející pokročilé specifikace jako profesionální 10bitový H-IPS panel, rozlišení 1920 × 1200 bodů či 16bitové interní zpracování barev.
Provedení monitoru se nese v tradičním konzervativním stylu Eizo, to znamená nenápadný funkční černý tenký rám s řadou ovládacích tlačítek uprostřed monitoru a podobně laděný černý podstavec z černého matného plastu. Ten umožňuje výškové nastavení i otočení displeje o 90 stupňů.
Základem konektivity je moderní grafický konektor DisplayPort, který má dostatečnou přenosovou kapacitu i pro 10bitový barevný signál, nabízený profesionálními grafickými kartami. Vedle něho má dva klasické digitální/analogové DVI-D konektory a monitor může sloužit i jako USB rozbočovač, má totiž jeden USB vstup a dva výstupy. I když zrovna v tomto by mohlo být Eizo štědřejší a nabídnou výstupy alespoň čtyři.
Obraz nabízený SX2462W je prvotřídní. Je založený na využití špičkového H-IPS panelu, podsvětlení s širokým barevným gamutem (pokrytí AdobeRGB 98 %, 102% NTSC) a pokročilé elektroniky. Jakkoli mnozí výrobci dokáží vybavit svoje monitory poměrně dobrými LCD panely (i typu H-IPS), často právě elektroniky a možnosti v nastavení obrazu značně pokulhávají, a tím promarňují možnosti IPS.
10bitový H-IPS panel s profesionálním rozlišením 1920 × 1200 bodů použitý v SX2462W patří na trhu k tomu nejlepšímu: nabízí v kategorii LCD nejlepší pozorovací úhly, díky nimž jsou barvy i kontrast stabilní i při pohledu ze strany a jas se začíná snižovat až při velmi ostrém úhlu pohledu. Jednotlivé body jsou jasné, přitom proti jiným LCD technologiím (TN, PVA) poměrně velké a mají skutečně čtvercový tvar. Díky tomu je grafika i text na monitoru zřetelný a jasný. Jak se dalo očekávat, barvy jsou plné a syté – v tomto ohledu jsme nebyli zklamáni.
Rozsah jasu je přizpůsoben potřebě použití v kancelářích i domácnostech, má hodnoty 80–270 cd/m2, přičemž maximální hodnota je dostatečná pro všechny případy použití, snad kromě venkovních prostor. Nicméně kdo by používal profesionální grafický monitor v létě na zahradě?
Obraz u testovaného modelu byl naprosto homogenní, což je i zásluhou technologie digitálního vyrovnání podsvícení. Eizo jí označuje jako DUE (Digital Uniformity Equalizer). Znamená to, že ještě ve výrobě je v jednotlivých částech obrazu přeměřen jas, tato informace se nahraje do paměti monitoru a použije se k vyrovnání drobných nerovností v podsvícení.
Již jsme zmínili, že LCD panel v SX2462W je 10bitový, jako takový nabízí širší spektrum barev i jejich přesnější podání než běžné 8bitové monitory. Jejich přesnost i jemná gradace je dále podpořena 16-itovým interním zpracováním obrazu a 12bitovou barevnou tabulkou LUT.
Monitor nabízí široké barevné spektrum pokrývající skoro 100 % prostoru AdobeRGB, přičemž přednost barev je možné upravovat kalibrací 12bitové LUT. Široký barevný prostor není dnes nic neobvyklého, nicméně často vede v běžných monitorech k přesyceným červeným a zeleným barvám. Naštěstí to není případ SX2462W, který má pro použití v běžných kancelářských aplikacích (a obecně v programech bez správy barev) velmi přesnou emulaci sRGB barevného prostoru.
Eizo SX2462W ale není jen monitor pro grafiky. H-IPS je díky technologii overdrive poměrně rychlý (5 ms šedá/šedá, 13 ms černá/černá), takže spolu s povedenou emulací sRGB se bez problémů hodí pro počítačové hry, video i kancelářské aplikace. A navíc díky nízkému dosažitelnému jasu na něm lze hrát hry či sledovat filmy i při zhasnutých světlech, černá nepřechází v šedou a zachovány jsou i detaily ve tmavých tónech, kde například S-PVA panely při přímém pohledu ztrácejí. Hry mohou být bez problémů i v nižším rozlišení, protože SX2462W nabízí výborné převzorkování, samozřejmě i s možností zachování poměru stran i režim zobrazení 1 : 1.
Eizo FlexScan SX2462W je vysoce kvalitní grafický monitor s prvotřídním H-IPS panelem s výbornými pozorovacími úhly, 10bitovými barvami, 16bitovým interním zpracováním barev a 12bitovou LUT. Nabízí široký barevný prostor, ale i výbornou emulaci standardních sRGB barev a rychlou odezvu. Díky tomu je vhodnou volbou nejen pro grafické profesionály, ale i pro náročné domácí uživatelé, kteří chtějí sledovat video a hrát hry. Vzhledem ke kvalitě monitoru přitom není jeho cena nijak přehnaná.

Doporučená koncová cena s DPH: 34 550 Kč
Technologie panelu: H-IPS (AdobeRGB 98 %, 102% NTSC)
Úhlopříčka: 24“ (61,1 cm)
Rozlišení: 1920 × 1200 bodů
Poměr stran: 16 : 10
Reakční doba: 5 ms šedá/šedá, 13 ms černá/černá
Pozorovací úhly: 178/178 stupňů
Rozsah jasu: 80-270 cm/m2
Maximální kontrast: 850 : 1 (statický)
Konektory/rozhraní: DisplayPort, 2× DVI-D, 2× USB
Spotřeba: průměrná 48 W (0,9 W v pohotovostním režimu)
Záruka: elektronika – 5 let/30 000 hod, LCD panel + podsvětlení – 3 roky/10 000 hod
Rozměry (bez podstavce): 57,1 × 36,5 × 6,6 cm
Hmotnost (s podstavcem): 10,7 kg