Hlavní navigace

Eizo FlexScan SX2762W

29. 6. 2011

Sdílet

www.eizo.cz, cena: 38868 Kč Japonský výrobce Eizo je nejen u nás synonymem pro profesionální grafické monitory. Je pravdou, že Eizo vždy nabízelo i kvalitní modely pro kancelářské pou...

www.eizo.cz, cena: 38868 Kč

Japonský výrobce Eizo je nejen u nás synonymem pro profesionální grafické monitory. Je pravdou, že Eizo vždy nabízelo i kvalitní modely pro kancelářské použití a náročné domácí zákazníky a v posledních letech se ve stále větší míře zaměřuje i na propracované multimediální monitory nabízející široký rozsah funkcí digitální zábavu. Nicméně jádrem produkce Eizo zůstávají grafické monitory pro profesionály.
FlexScan SX2762W však není zcela typický profesionální model. Jde sice o grafický monitor, na druhou stranu je v nabídce Eizo unikátní tím, že se jedná o u tohoto výrobce dosud nevídaný formát: úhlopříčku 27“ a velmi vysoké rozlišení 2560 × 1440 bodů s poměrem stran 16 : 9. V dnešní době se u spotřebitelských monitorů stále více prosazuje Full HD (1920 × 1080) rozlišení monitorů s poměrem stran 16 : 9, které však proti klasickému 16 : 10 (1920 × 200) ubírá 120 vertikálních bodů. I to je důvod, proč náročnější zákazníci a profesionálové dávají stále přednost poměru stran 16 : 10. V případě SX2762W je ale situace jiná, celková plocha i rozlišení totiž poskytují dostatek prostoru i tam, kde by jinak menší vertikální rozměr vadil.
Pro představu: rozlišení 2560 ×1440 má o 40 % více bodů než kombinace dvou 19“ monitorů s rozlišením 1280 × 1024 a o 60 % více než monitor s rozlišením 1920 × 1200. Ne že by vždy byla taková plocha nutná, ale zrovna u grafických aplikací je každý pixel navíc většinou užitečný. I samotná velikost obrazovky je optimální, zejména pro ty, kterým standardní 24“ monitory připadají příliš malé a naopak 30“ už příliš velké (a obvykle dost drahé).
V oblasti designu se Eizo drží svého osvědčeného přístupu. Černý, respektive velmi tmavě šedý plast v matném provedení dodává monitoru profesionální a seriózní vzezření, které je umocněno ostrými hranami. Výhodou takového řešení je také to, že na monitoru není vidět ani prach, ani otisky prstů. Celkově působí model až futuristickým dojmem (nebo paradoxně jako retro) – v době, kdy spotřebitelský designový proud dává přednost zaobleným hranám, používání stříbrné a leštěných plastů.
V případě Eizo asi není třeba zdůrazňovat kvalitu provedení, kde se nešetří materiálem a vše pevně sedí na svém místě. Na dolní hraně monitoru na pravé straně je řada ovládacích tlačítek, uprostřed pak poměrně rozměrný světelný senzor, o jehož funkci se zmíníme níže. Pochvalu si zaslouží vylepšená verze podstavce FlexStand 2, pro který je použití s SX2762W premiérové. FlexStand 2 umožňuje otáčení skoro o 360 stupňů (přesněji o 344), naklánění o 25 stupňů, velmi široké výškové nastavení o 15,2 cm, takže monitor se může svou dolní hranou téměř dotýkat stolu. A samozřejmě přetočení o 90 stupňů pro kolmé použití (funkce pivot).
Rozlišení 2560 × 1440 vyžaduje datový tok, který běžné DVI připojení není schopné poskytnout, proto nabízí monitor potřebnou širokou konektivitu. V první řadě použité DVI-D podporuje dual-link zapojení. To znamená, že z grafické karty jsou dva single-link DVI výstupy, které se pak u monitoru spojují do jednoho vstupu. Dále je to moderní digitální DisplayPort a také jeho nejnovější variace Mini DisplayPort. Konektory DisplayPort jsou dnes stále rozšířenější, zejména u lepších grafických karet a notebooků, výhodou je jejich použitelnost s počítači Mac. Na SX2762W už není analogové připojení, které by vzhledem k rozlišení a potřebě datového přenosu stejně nebylo efektivně použitelné.
To vše by však nebylo příliš platné bez kvalitního obrazu, který staví na IPS (In-Plane Switching) LCD panelu (H-IPS či p-IPS variace). IPS technologie je už dlouhou dobu u grafických monitorů prakticky nutností, protože nabízí tu nejlepší kvalitu zobrazení, přesněji řečeno nejlepší požadované parametry s minimem nedostatků. I jiné technologie (TN, PVA) mají své přednosti, nicméně ty se uplatní spíše u her či videa, u grafických monitorů je stále IPS nenahraditelná. Jak je vidět na případě SX2762W, nabízí možnost věrných barev a nejlepších pozorovacích úhlů, to znamená minimální zkreslení barev a co nejmenší pokles kontrastu při pohledu ze strany. Vše je v případě novinky Eizo umožněno zobrazením barev v 10bitové kvalitě, ty se přitom vybírají z 16bitové tabulky barev (LUT = Look-Up Table), což efektivně vede k jemným a přesným barevným přechodům. Nutností je podpora ze strany grafické karty, to však u novějších specializovaných modelů není problém.
Co nejlepšího obrazu je dosahováno řadou podpůrných technologií, z nichž některé jsou k nalezení i u konkurence, jiné jsou zase poměrně neobvyklé. U grafických monitorů je zde poměrně běžná kalibrace hardwarová kalibrace barev pro jejich co největší přesnost (vzhledem ke zvolenému standardu). Hardwarová kalibrace je doplněna širokými možnostmi nastavení, například ručním přizpůsobením teploty barev v rozmezí 4000 K až 10 000 K v krocích po 100 K i jemné dolaďování barev (červené, modré, zelené i bledě modré, fialové a žluté). Pokud zrovna nemáte po ruce kalibrační sondu, nemusíte zoufat, protože i ve výchozím nastavení je SX2762W velmi přesný, od standardních 6500 K teploty ho dělilo jen asi 250 K a barevnou odezvu podél 2,2 gamma křivky držel monitor na výbornou.
Monitor nabízí rozšířené barevné spektrum odpovídající 97 % Adobe RGB barevného prostoru, a to díky speciálním CCFL podsvětlovacím trubicím. Vybrat si však lze naštěstí i z řady jiných prostorů, k dispozici je i dobře fungující emulace standardního sRGB pro aplikace bez podpory správy barev (kancelářské programy, hry...). Vysoké homogenity obrazu je dosahováno speciální technologií, kdy je při výrobě změřen jas v jednotlivých oblastech monitoru, tento údaj je nahrán přímo do monitoru a jemné fluktuace v homogenitě jsou pak vyrovnány jednotlivými pixely (většinou jsou tmavější okraje) – Eizo této technologii říká DUE (Digital Uniformity Equalizer).
Poměrně běžnou funkcí u monitorů i televizorů je dnes i automatické přizpůsobení jasu displeje intenzitě okolního osvětlení. Nicméně Eizo SX2762W nabízí ještě něco navíc – přizpůsobení barev monitoru teplotě okolního osvětlení. To znamená, že při osvětlení žárovkou, zářivkou či při běžném denním světle se barvy rovnají. Tedy většinou rovnají, protože vnímání každého člověka je trochu odlišné. V tomto ohledu má monitor zajímavou další zajímavou funkci, totiž emulaci barev tak, jak je vidí lidí s různými problémy při percepci barev (barvoslepost).
Senzorová výbava SX2762W nabízí i možnost automatického vypnutí monitoru v případě, že od něj uživatel odejde. Velmi vhodné pro úsporu energie tam, kde uživatelé nevypínají počítače, i když popravdě je to spíše marketingové lákalo, protože standardní funkce pro přechod hardwaru do úsporného režimu funguje v naprosté většině případů bezchybně.
Eizo SX2762W nabízí jas ve výborném rozmezí 50 až 270 cd/m2. Horní hranice je pro většinu kancelářských prostředí dostatečná (pokud pomineme přímé sluneční světlo), spodní naopak zajišťuje pohodlnou práci s monitorem bez namáhání očí i v zatemněné místnosti. Kontrast sice papírově nepatří mezi nejvyšší, na druhou stranu oněch 850 : 1 se blíží skutečnosti a nejde jen o marketingové číslo, při praktickém použití je to zcela dostačující hodnota.
Ačkoli je monitor určen pro práci s grafikou, díky rychlé odezvě (6 ms šedá-šedá) se bez problémů hodí i pro hraní her a sledování videa, kde najde využití jeho velká plocha a výborné barvy. Výjimkou jsou snad jen akční hry, u nichž záleží na co nejrychlejší odezvě, to znamená na co nejnižším zobrazovacím zpoždění, kde jsou stále specializované herní LCD monitory s TN panelem nenahraditelné.
Eizo SX2762W je výborně vybavený monitor určený primárně pro profesionální práci s grafikou. Nabízí rozsáhlou 27“ plochu s rozlišením 2560 ×1440 bodů, výborný IPS panel s řadou nastavení, věrnými 10bitovými barvami a hardwarovou kalibraci, ergonomické ovládání a vynikající podstavec. Díky kvalitě obrazu a rychlé odezvě si však své místo najde i u náročných zákazníků jako multimediální monitor, ať již pro sledování filmů či hraní her.

Doporučená koncová cena bez DPH: 32 390 Kč
Technologie panelu: H-IPS (p-IPS) (Adobe RGB 97 %, 102 % NTSC)
Úhlopříčka: 27“ (68,4 cm)
Rozlišení: 2560 × 1440 bodů
Poměr stran: 16 : 9
Reakční doba: 6 ms šedá-šedá, 12 ms černá-černá
Pozorovací úhly: 178/178 stupňů
Rozsah jasu: 50–270 cm/m2
Maximální kontrast: 850 : 1 (statický)
Konektory/rozhraní: 2× DVI-D, DisplayPort, DisplayPort Mini
Spotřeba: průměrná 48 W, (0,9 W v pohotovostním režimu)
Záruka na elektroniku: 5 let nebo 30 000 hodin provozu, 3 roky bez omezení hodin provozu
Rozměry (bez podstavce): 65 × 40 × 9 cm
Hmotnost (s podstavcem): 13,8 kg