Hlavní navigace

Eizo Foris FS2331

1. 11. 2010

Sdílet

www.eizo.cz S japonskou značkou Eizo jsme zvyklí se setkávat většinou u profesionálních grafických či video monitorů s rozlišením 1920 × 1200 bodů, nejlépe s IPS panelem. Nicméně u...

www.eizo.cz

S japonskou značkou Eizo jsme zvyklí se setkávat většinou u profesionálních grafických či video monitorů s rozlišením 1920 × 1200 bodů, nejlépe s IPS panelem. Nicméně u zákazníků je v posledních letech populární kategorie multimediálních monitorů pro hry a filmy, a tak se i Eizo pustilo do této oblasti a tentokrát dokonce ne s monitorem s TN displejem, ale rovnou s S-PVA LCD maticí.
Eizo Foris FS2331 tak nabízí parametry, které lze od domácího multimediálního monitoru očekávat, to znamená Full HD rozlišení 1920 × 1080 bodů s poměrem stran 16 : 9, moderní design, integrované stereo reproduktory a bohatou konektorovou výbavu.
FS2331 nepatří mezi levné multimediální domácí monitory, které se snaží vytvářet dojem, že za několik tisíc nabízejí nejlepší obraz na světě a „revolučním způsobem mění domácí zábavu“. Už na první pohled je na FS2331 vidět, že patří mezi dražší modely pro náročnější zákazníky. Místo černého leštěného plastu je vyroben z tvrzeného matného černého plastu, který působí velmi pevně. Místo oblých hran má naopak ostré vzory a zakončení působící futuristickým „automobilovým“ dojmem, kdy stereo reproduktory umístěné na dolní straně vypadají jako mřížky chladiče. Podstavec je pevný, výšková stavitelnost mu však chybí. Vzhled celého monitoru doplňuje barevná linka: námi testovaný kousek měl modrou, nicméně k dispozici by měla být i červená a šedá varianta.
Ovládání sestávající ze čtyř tlačítek je uprostřed dolní hrany, takže je dobře přístupné pravákům i levákům. U tlačítek jsou i dva senzory – jeden pro detekci okolního světla a automatickou regulaci intenzity podsvícení, druhý pro dálkový ovladač.
Na zadní spodní straně monitoru jsou hned dva digitální HDMI vstupy vhodné jak pro připojení počítače s tímto výstupem, tak například pro přímé zapojení Blu-ray přehrávače či herní konzole. Monitor přitom umí přijímat signál s frekvencí 50 i 60 Hz a prokládaný i progresivní režim. Většina uživatelů pravděpodobně k propojení s grafickou kartou využije spíše standardní digitální DVI-D vstupu, HDCP pro HDMI i DVI-D je samozřejmostí. Pro zajištění kompatibility s širokou škálou zařízení má FS2331 i historický analogový D-Sub (VGA), který slouží jak pro připojení starších herních konzolí, tak například pro řadu notebooků nevybavených digitálních výstupem. Monitor také zvládá převzorkování videa v nižším rozlišení na vyšší i zobrazení 1 : 1. Konektory doplňuje ještě 3,5mm audio jack pro vedení zvuku pro integrované stereo reproduktory a také 3,5mm výstup na sluchátka.
Jak se na multimediální monitor sluší a patří, do jeho výbavy patří i malé dálkové ovládání, které je pohodlnou alternativou k základním tlačítkům na monitoru. Dálkové ovládání slouží nejen pro změnu nastavení monitoru a všech jeho parametrů, včetně například obrazových režimů, ale i pro rychlou změnu vstupů. Lze tak rychle přepnout mezi HD přehrávačem a například herní konzolí či počítačem.
Eizo vybavilo Foris FS2331 kvalitním S-PVA panelem od společnosti Samsung i klasickým trubicovým podsvícením. Modní je sice dnes alternativní LED podsvícení, nicméně Eizo ukazuje, že i klasické CCFL má své výhody a uplatnění. Je to například i snadnější rozptyl světla pro lepší homogenitu podsvícení a také využití v monitorech s širším barevným prostorem (wide-gamut, aRGB). To druhé však naštěstí není případ FS2331, protože tento monitor nabízí standardní barevný prostor sRGB, díky čemuž jsou barvy vždy věrné a nemají přesycenou červenou či zelenou, jako je tomu u monitorů s širokým barveným prostorem bez fungující emulace sRGB. (Zde samozřejmě mluvíme o běžných uživatelských aplikacích, ne těch podporujících barevné profilování.)
Na obrazu FS2331 je na první pohled patrná perfektní kvalita, barvy jsou realistické a příjemné na pohled, což nakonec ukazuje i ověření kalibrační sondou. Odchylka od sRGB je minimální a pro běžného uživatele nevyžaduje re-kalibraci, jen přizpůsobení jasu. Ten je možné regulovat v širokém rozsahu, který Eizo, na rozdíl od většiny jiných firem, naštěstí i uvádí – 60 až 300 cd/m2. Námi testovaný kousek se od těchto hodnot lišil jen minimálně, dosahoval v bílé 55 až 285 cd/m2. Spodní hranice je přitom taková, že černá barva je dostatečně tmavá i v zatemněné místností, přitom nejvyšší jas je vhodný i pro sledování za jasného světla. Monitor nabízí i velmi dobře fungující automatickou regulaci podsvícení, takže po prvotním nastavení žádoucí úrovně jasu už se o toto vlastně ani nemusíte starat.
S-PVA LCD panely jsou tradičně kompromisem mezi TN technologií, která je sice levná, na druhou stranu mají takové LCD obrazovky horší pozorovací úhly a slabší barvy, a mezi IPS, která nabízí obecně nejlepší parametry, zejména právě zorné úhly, ale je drahá. S-PVA je vhodná mimo jiné pro svou nejlepší černou, kdy je při přímém pohledu na obrazovku schopná nejlépe blokovat světlo. A dokazuje to i Eizo, kde FS2331 nabízí vynikající černou barvu i tmavé tóny, a to podpořené pečlivým nastavením barev, 10bitovým interním zpracováním barev i vynikajícím homogenním podsvícením.
Samotný panel nabízí plné 8bitové barvy, opět proti v tomto segmentu běžným TN maticím, díky čemuž jsou barvy plné, zároveň nepřesycené, a spolu s 10bitovým zpracováním jsou přechody jemné, bez ditheringu, respektive FRC (Frame Rate Control, technologie využívána u 6bitových TN displejů, kdy se rychle střídají barvy za sebou pro dosažení efektu vyššího počtu barev).
Eizem udávaná hodnota statického kontrastu je ohromujících 3000 : 1, což je o něco málo výše, než jsme naměřili my – u nás se toto číslo pohybovalo kolem 2850 : 1, což je však stále výjimečně dobré. Pokud přepnete do režimu dynamického kontrastu, může tento dosahovat až hodnot pod 10 000 : 1, nicméně vzhledem k vysoké úrovni standardního kontrastu to nepovažujeme za nutné.
Monitor je vhodný i pro hraní her, nedosahuje sice takové rychlosti jako nejlepší TN monitory, nicméně S-PVA matice se v poslední době zlepšily, oficiální doba odezvy klesla v šedých tónech na 7 ms. Subjektivně jsme při vypnutém overdrivu pozorovali slabé rozmazávání, což je výsledek jisté lenosti vlastní krystalům v PVA uspořádání, nicméně při zapnutém overdrivu to bylo lepší, při zvýšené hodnotě tohoto urychlení se pak rozmazávání vytratilo. Overdrive je technologie dnes standardně využívaná u LCD monitorů ke zrychlení odezvy LCD, kdy je využito zvýšené napětí pro slabé přestřelení krystalu do barvy o něco vyšší než je cílová.
Pochválit si zaslouží vstupní zpoždění (input lag), které je oficiálně jen jeden snímek, tedy přibližně 17 ms, nicméně v praxi a v herním režimu jsme naměřili průměrně ještě méně, kolem 11 ms. To je pro běžného hráče zcela dostačující a je to přibližně polovina toho, co ještě před několika málo lety S-PVA monitory dokázaly.
FS2331 je perfektní pro filmy, hraní i běžnou kancelářskou práci i v základním nastavení sRGB, nicméně nabízí i několik dalších předvoleb. V první řadě jsou to dva uživatelské režimy, pak herní mód (Game) se zobrazovacím zpožděním sníženým na jeden snímek, filmový režim (Cinema) pro výraznější barvy, Auto Fine Contrast a nakonec zvláštnost v podobě nastavení Paper, kdy je naopak kontrast snížen, čímž je displej vhodný pro čtení elektronických knih, respektive obecně textu. Nastavit lze i barevnou gama odezvu, a to v rozmezí 1,8 až 2,2.
Monitor má i již zmíněné stereo reproduktory, které sice nenabízejí nijak oslnivý zvuk, nicméně pro běžné použití to stačí a pokud máme málo místa, představuje toto vhodné a úsporné řešení. Co naopak zamrzí, to je absence USB hubu, tedy možnosti používat FS2331 jako rozbočovač pro připojená USB zařízení (disky, myš či klávesnici).
Eizo Foris FS2331 je multimediální Full HD monitor, který sice nepatří na trhu k nejlevnějším, nicméně nabízí špičkovou kvalitu Eizo, výborný S-PVA LCD panelu s vysokým kontrastem, hlubokou černou a vysokou homogenitou podsvícení, širokou konektivitu, bohaté možnosti nastavení a příjemný bonus v podobě integrovaných reproduktorů a dálkového ovladače. Zapomenout nelze ani na pětiletou záruku společnosti Eizo.
Doporučená koncová cena s DPH: 13 200 Kč
Technologie panelu: S-PVA (sRGB, 72 % NTSC)
Úhlopříčka: 23“ (58 cm)
Rozlišení: 1920 × 1080 bodů
Poměr stran: 16 : 9
Reakční doba: typicky 7 ms ve středních tónech (nastavitelný overdrive)
Pozorovací úhly: 178/178 ° při zachování kontrastu 10 : 1
Rozsah jasu: 60–300 cd/m2
Maximální kontrast: 3000 : 1 statický, 10 000 : 1 dynamický
Konektory/rozhraní: 2× HDMI, 1× DVI-D, 1× D-Sub, 3,5mm audio vstup a výstup
Spotřeba: průměrná 48 W, (0,9 W v pohotovostním režimu)
Záruka: elektronika – 5 let/30 000 hod; LCD panel a podsvětlení – 3 roky/10 000 hod
Rozměry: 54,9 × 39,3 × 5,8 cm bez podstavce, 54,9 × 40,3 × 21,2 cm s podstavcem
Hmotnost (s podstavcem): 6,9 kg