Hlavní navigace

Ekologickou hrozbou nejsou datacentra, ale bezdráty

 Autor: © buchachon - Fotolia.com
V roce 2015 bude energie spotřebovaná datacentry zanedbatelná proti potřebám bezdrátových sítí využívaných k přístupům ke cloudu.
zap 13. 4. 2013

Sdílet

Poskytovatelé cloudových služeb byli již dříve kritizováni od ekologických aktivistů, že dostatečně jasně neinformují o energetické účinnosti jejich datacenter. Nicméně melbournská univerzita uveřejnila právu, podle které skutečnou hrozbou nejsou neustále rostoucí datacentra, ale stoupající užívání sítí GSM a Wi-Fi pro zařízení přistupujících do cloudu.

V roce 2012 studie Greenpeace nazvaná „Jak čistý je váš mrak?“ (How clean is your cloud?) tvrdila, že tři z největších společností využívající cloudu, Amazon, Apple a Microsoft, rychle expandují bez odpovídající pozornosti na ekologičnost zdrojů energie. Greenpeace varovala před rostoucí plochou datacenter (a v souvislosti s tím i spotřebou energie) v souvislosti s přechodem na cloudy. Studie citovala odhad, že téměř 450 miliard dolarů je ročně utraceno na nová datacentra, jejichž spotřeba dosáhla 31 gigawattů, což představuje nárůst 19 procent proti situaci o rok dříve.

Nicméně podle doktora Kerryho Hintona, zástupce ředitele Centra pro energeticky účinné komunikace při melbournské univerzitě, bude během dvou let energie spotřebovaná datovými centry kapkou v moři proti energii využité v bezdrátových sítích pro přístup klientských zařízení k službám cloudu. „Je zjevná významná konvergence mezi cloudovými technologiemi bezdrátovými službami, které zákazníkům umožňující z takřka libovolného zařízení přístup kdykoli a kdekoli k širokému spektru cloudových aplikací a služeb.“ Má to značný význam při posuzování spotřeby energie svázané s cloudovými službami typu Saas, Paas nebo IaaS.

Zpráva univerzity odhaduje, že spotřeba „bezdrátového cloudu“ dosáhne v roce 2015 43 terawatthodin, proti 9,2 terawatthodinám v roce 2012. „Je to ekvivalent navýšení uhlíkové stopy ze 6 megatun na 30 megatun CO2 anebo 4,9 milionů nových aut na silnicích.“ Datacentra samotná přitom budou přímo zodpovědná za 9 procent této zvýšenou spotřeby, zatímco bezdrátový přístup za 90 procent.