Hlavní navigace

Elon Musk: Dragon je teprve začátek

27. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © SpaceX
Zakladatel první soukromé společnosti, která vyslala svou kosmickou loď k Mezinárodní vesmírné stanici, věří, že lidstvo pronikne na další planety.

Úspěšný přílet i připojení kosmické lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) otevřel novou etapu výzkumu vesmíru. NASA, která v loňském roce ukončila provoz raketoplánů, našla nový způsob dopravy materiálu i lidí na oběžnou dráhu. Za 1,6 miliard dolarů (215 miliard korun) si předplatila deset cest k ISS u soukromé americké společnosti SpaceX.

SpaceX vyvinula vlastní nosnou raketu i vlastní vesmírnou loď s návratovým modulem. Protože se snaží minimalizovat náklady, všechny části nosné rakety jsou zkonstruovány tak, aby byly schopny bezpečně se vrátit na Zemi. Mohou být proto použity vícekrát. Společnost vyvinula celkem tři typy raket schopné vynést různě těžký náklad na různě vysokou oběžnou dráhu kolem Země. Falcon 9, která vynesla do vesmíru Dragon, představuje výkonnostně prostřední model.

Když se Dragonu podařilo přistát u ISS, prohlásil Musk před jásajícími zaměstnanci své firmy v kalifornském Hawthorne: „Je to skvělý den, úžasný den pro tuto zemi i celý svět.“ Jásot neprovázel cinkot skleniček ani létající zátky od šampaňského. „V podniku jsme zakázali veškerý alkohol, protože lidé by to potom mohli přehnat,“ vysvětlil Musk. „Je lepší zůstat střízliví, dokud tuhle práci nedokončíme,“ dodal.

Odborníci se museli vyrovnat s drobným problémem způsobeným odrazem naváděcích paprsků od solárních panelů ISS. Vše se nakonec podařilo a Dragon byl úspěšně připojen ke stanici. Bude její součástí do 30. května. Poté se od ní oddělí a návratový modul zamíří k přistání v moři u západního pobřeží USA, kam by měl dopadnout ve čtvrtek 31.5. Na Zem by měl přivézt nepotřebné vybavení stanice a další materiál.

Jedná se o první americké plavidlo od 19. června loňského roku, kdy se od ISS odpoutal raketoplán Atlantis, který svým přistáním na Zemi 21. června 2011 ukončil éru raketoplánů. Prezident Obama totiž rozhodl, že NASA si bude pronajímat dopravu od soukromých společností a dále se bude věnovat výzkumu a vývoji, který by měl umožnit lety bez lidské posádky na Mars nebo na asteroidy. Dopravu mezi zemí a ISS poslední rok zajišťovalo především Rusko (lidi i materiál) a také Japonsko a Evropská vesmírná agentura (pouze materiál, tato plavidla nemají návratový modul a jsou určena k zániku v atmosféře).

Elon Musk pochází z Jihoafrické republiky, je to tedy již druhý Jihoafričan, který má nějaký vztah k cestám na oběžnou dráhu. Prvním byl majitel společnosti Canonical Mark Shuttleworth, který si koupil cestu na ISS na ruské kosmické lodi a stal se tak v dubnu 2002 prvním Afričanem ve vesmíru. Muskova první společnost X.com fúzovala se společností PayPal, kterou se později podařilo úspěšně prodat společnosti eBay. Musk také založil automobilku Tesla, která vyrábí stylové sportovní elektromobily. Dalším jeho projektem je právě SpaceX, ve které působí jako generální ředitel a podílí se i na konstrukci nosných raket a vesmírných plavidel.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku