Hlavní navigace

ERP v mobilu?

9. 11. 2011

Sdílet

 Autor: © iQoncept - Fotolia.com
Použití ERP systémů ve stolních počítačích či noteboocích přestává stačit. Tlak na mobilitu sílí a řešením jsou mimo jiné aplikace pro smartphony, tablety nebo PDA napojené přímo na firemní ERP systém. Pracovníci tak získají neustálý přístup k aktualizovaným informacím.

Mobilní aplikace, propojená s  firemními systémy, umožňuje pracovat se všemi relevantními daty z ERP, a mít tak přehled o stavu zboží, cenících, pohledávkách nebo třeba záznamech z jednání. Všechna data jsou pak ihned po zanesení přenášena na server, do ERP systému a spolehlivě uložena. Tuto činnost může zástupce firmy provádět kdekoliv, není limitován stolním počítačem ani pracovní dobou.

Efektivní pomůcka
Manažer, obchodní zástupce nebo rozvozce v terénu vždy vidí ve svém mobilním zařízení aktuální firemní údaje. Snadno tak mohou dál pokračovat v jednáních a pracovat na svých projektech.

Například zmíněný rozvozce do svého smartphonu obdrží všechny objednané zakázky. Aplikace mu přes navigační software naplánuje optimální trasu, aby jel co nejkratší cestou, a uspořil tak náklady na pohonné hmoty a čas. Realizace zakázky je následně také zanesena do systému a uložena.

Uživatelé si podle provedených průzkumů pochvalují, že se jim po implementaci mobilního řešení zvýšil obrat a zároveň snížily náklady. A to nejen ty administrativní díky přechodu od papírového systému k elektronickému, ale také mzdové, neboť pracovníci se mohli věnovat jiné činnosti než ručnímu zpracování přijatých objednávek. Zároveň potvrzují, že se jim zkrátila doba dodání.    

Jaký přístroj pro firmu vybrat
Výběr vhodného hardwarového vybavení pro firemní mobilní aplikace je dnes složitější, než tomu bylo zhruba před rokem. Manažeři obchodních firem by rozhodně měli být schopni se zorientovat v nabídce, kterou trh v tuto chvíli nabízí, protože toto rozhodnutí je dlouhodobé a klíčové.

Mobilní aplikace pro pracovníky v terénu dnes zahrnují například systémy pro obchodní zástupce, kteří prodávají zboží ze svého vozu, pořizují objednávky, dělají tzv. merchandising (nebo vše najednou), dále systémy pro servisní techniky, kteří zpracovávají servisní příkazy nebo sbírají data v terénu.

Jedná se vždy o práci v pohybu, a proto zde nejsou zpravidla vhodné notebooky. Mobilní část systému musí umět pracovat také off-line, protože pracovníci nemohou být závislí na kvalitě nebo dokonce nedostupnosti mobilního signálu.

Kritéria výběru
Ještě zhruba před rokem a půl byl volbou číslo jedna operační systém Windows Mobile, který byl k dispozici jak na desítkách modelů smartphonů, tak na odolných či zodolněných mobilních zařízeních. Stejná aplikace tehdy fungovala na levném smartphonu od HTC nebo Samsungu stejně jako na drahém, ale odolném terminálu od Motoroly nebo Opticonu. Dodavatel mobilního řešení tedy mohl začít vyvíjet systém na Windows Mobile a uživatel si přitom vybírat typ přístroje, který nejlépe vyhovuje jeho potřebám.

Dnes se ale situace změnila a postup je zcela opačný.  Nejprve je nutné vybrat vhodný model pro konkrétní použití, a z toho pak vyplyne platforma pro vývoj. Tatáž aplikace totiž nemusí být kompatibilní s odolnými přístroji a běžnými smartphony současně.

V kategorii odolných přístrojů se situace nezměnila. Všichni výrobci dál používají, a podle všeho ještě řadu let tak činit budou, OS Windows Mobile od Microsoftu. Ve smartphonech se ale situace radikálně změnila. Na výběr jsou k dispozici přístroje na platformách iOS, Android a Windows Phone 7.

iPhony a iPady od Applu poněkud diskvalifikuje cena. Smartphonům s Windows Phone 7 zase chybí tzv. on-device SQL databáze, která ale byla přislíbena do příštího updatu OS (Mango) na podzim letošního roku. Jako vhodná volba se tedy jeví Android, který vítězí zejména cenou a šíří nabídky modelů.

Jak volit konkrétní model
Pokud uživatel preferuje vyšší odolnost na pád, prach, teplotu, vlhkost nebo vyžaduje čtečku čárového kódu či rychlý servis a dostupnost náhradních dílů minimálně tři roky, pak by měl volit z nabídky firem Motorola, Opticon, Honeywell, Intermec, Teklogix – a zároveň počítat s cenou od 13 tisíc Kč (bez DPH).

Oželí-li uživatel výše zmíněné, bude si moci vybrat ze široké nabídky běžných chytrých zařízení s operačním systémem Android za cenu od 4 000 Kč (bez DPH). Na výběr jsou modely s klávesnicí nebo bez ní, s velikostí od malého mobilu až po tablet a navíc lze zohlednit i možnost dotace od operátora.

Autor je ředitelem společnosti Sunnysoft.