Hlavní navigace

EU schválila převzetí 3Comu společností HP

15. 2. 2010

Sdílet

Evropští regulátoři schválili převzetí společnosti 3Com firmou Hewlett-Packard za 2,7 miliardy dolarů bez dalších podmínek. Na rozdíl od koupě Sunu Oraclem tedy proběhl tento obchod bez zbytečných průtahů.

Uzavření dohody o akvizici bylo ohlášeno v listopadu loňského roku s tím, že společnost HP chtěla nákupem tohoto poskytovatele řešení z oblasti síťových přepínačů, směrovačů a zabezpečení podpořit svoji strategii pro datové centra další generace, která využívají technologie pro konvergenci serverů, datových úložišť, síťových prvků, nástrojů pro správu, služeb a dalších zařízení. HP přitom již disponuje vlastní divizí zaměřenou na tato řešení, která je označována jako ProCurve. Analytici akvizici 3Comu považovali za další krok, kterým se HP snaží snížit náskok v této oblasti, který má konkurenční Cisco.

Dokončení transakce bylo naplánováno na první pololetí roku 2010 a schválení evropskými regulačními orgány je důležitým krokem na této cestě. Definitivní spojení se však očekává až v červnu letošního roku. Společnosti HP a 3Com sice obě vyrábějí síťový hardware, ale překrytí na specifických evropských trzích je jen minimální. Hlavní zázemí má 3Com na čínském trhu, kde tato společnost vygenerovala více než polovinu za svých prodejů, které v loňském roce měly objem 1,3 miliardy dolarů. Více o ohlášené dohodě najdete v článku HP koupí 3Com za 2,7 miliardy dolarů na našem sesterském ChannelWorldu.

Vyšetřování komise potvrdilo, že spojení firem nepoškodí konkurenční boj na trhu a zákazníci budou mít i nadále možnost výběru řešení od řada dalších alternativních dodavatelů switchů či routerů. Tak alespoň zní závěr prohlášení komise EU. Naopak čínské antimonopolní úřady se k akvizici ještě nevyjádřily, neboť pro tento trh může znamenat akvizice větší změny, než je tomu na území EU a navíc zde panuje určité napětí způsobené tím, že v roce 2008 USA zablokovaly převzetí 3Comu čínskou společností Huawei Technologies. Důvodem tehdy byly obavy, aby se bezpečnostní software 3Comu nedostal do rukou Číňanům.