Hlavní navigace

Evropská komise chce pomoci průmyslu IT v růstu

7. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © jorisvo - Fotolia.com
Evropští regulátoři v rámci tzv. Single Market Act předložili tři návrhy, které by měly napomoci růstu průmyslu IT.

Evropská komise oznámila, že se zasadí o prosazení sjednocení pravidel pro zavádění vysokorychlostního internetu, bude pracovKabelat na harmonizaci a odstranění diskriminace online bankovnictví v členských státech a vydá nařízení, podle kterého bude muset být zadávání veřejných zakázek vždy zveřejněno na internetu.


Podle Komise je asi 80 % nákladů spojených se zaváděním vysokorychlostního internetu spojeno s pozemními pracemi, tedy pokládáním kabelů do země. I když některé členské státy již mají plány, jak tyto práce koordinovat, podle Komise je jich velmi málo. Například ve Francii berou iniciativu do svých rukou soukromé společnosti jako Orange-France Telecom.

e-shopZ nedávného průzkumu vyplývá, že 35 % internetových uživatelů nenakupuje online, protože mají pochybnosti o bezpečnosti nabízených platebních metod. Podle zákonodárců je to kvůli nedostatečné harmonizaci plateb v členských státech, neefektivní konkurenci u některých druhů plateb a nedostatku technické standardizace. Komise proto navrhla provést revizi směrnice s názvem Platební služby.

Komise by také chtěla, aby antidiskriminační klauzule ve zmíněné směrnici byla plně implementována do práv jednotlivých států. Tato klauzule zakazuje poskytovatelům služeb, aby se chovali k zákazníkům rozdílně na základě národnosti nebo místa pobytu. Nakonec pak Komise oznámila, že chce prosadit, aby veřejné zakázky v členských zemích musely vždy být zveřejňovány na internetu.