Hlavní navigace

Evropská komise může po Googlu žádat větší ústupky

 Autor: © jorisvo - Fotolia.com
Evropská komise bude po Googlu pravděpodobně požadovat více ústupků v probíhajícím protimonopolním šetření, řekla Joaquin Amuniová, komisařska Evropské unie pro hospodářskou soutěž. „Komise nyní analyzuje návrhy, které Google podal v dubnu,“ oznámila Alminuová.

Sdílet

Soupeři Googlu si komisi stěžovali, že byli nespravedlivě penalizováni vyhledávacím algoritmem Googlu, který umisťoval jejich služby ve výsledcích vyhledávání níže, zatímco své vlastní služby vyzdvihoval. Návrhy Googlu k vyřešení těchto obav byly předloženy všem, kdo stížnost podali, i vlastníkům jejich akcií minulý měsíc.

Tento takzvaný tržní test měl být původně uzavřen v pondělí, ale požadavky některých účastníků toto období pro přezkum prodlouží o měsíc. Návrhy Googlu se setkaly s těžkou kritikou od společnosti Foundem, která stojí za britským vertikálním vyhledávačem. Foundem byla jedna z prvních společností, která stížnost na Google podala.

Podle Foundemu by návrhy Googlu nic nezměnily, spíše by mohly současnou situaci naopak zhoršit. Pokud by tyto návrhy přišly v platnost, Google by podle Foundemu pravděpodobně přesunul specializované služby do placeného prostoru.

Almuniová tuto kritiku vzala vážně. „Po analýze odpovědí na stížnosti Googlu pravděpodobně řekneme, že by své návrhy měli vylepšit,” informovala a dodala, že zatím není jisté, zda Googlu jeho návrhy vrátí k přepracování.

Pokud se tak stane, Google bude mít příležitost svou odpověď na stížnosti změnit a poslat nový návrh, který by obavy konkurence řešil lépe. Pokud ovšem nebude mít vyjednávání pozitivní výsledek, komise bude muset přijmout prohlášení o námitkách a dokončit postup podle článku 7 protimonopolních regulací, dodala. V takovém případě by mohla komise Googlu zakázat poskytovat služby a uložit sankce – například pokutu v podobě deseti procent z obratu společnosti za minulý hospodářský rok.

Google pokračuje ve spolupráci s komisí, aby případ urovnal, napsala mluvčí Googlu v prohlášení. „Věříme, že náš návrh pro Evropskou komisi vyřeší čtyři obavy, které se vyskytly.“