Hlavní navigace

Evropská komise přebírá kontrolu nad vízy v Schengenu

12. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © jorisvo - Fotolia.com
Nový systém umožní všem státům Schengenského prostoru vzájemnou výměnu dat, protože propojí všechny konzuláty mimo společný evropský prostor.

Systém, který nechalo vytvořit generální ředitelství vnitřních věcí Evropské komise, umožňuje všem státům Schengenského prostoru vyměňovat data díky napojení konzulátů členských zemí nacházejícím se mimo Evropskou unii i všech vnějších hraničních přechodů. Systém byl původně nasazen loni v říjnu konsorciem dodavatelů vedeným dodavatelem Steria.

Schengenský prostor tvoří území 26 států, další se na vstup do tohoto území bez hranic chystají. V dohledné době například přibude Lichtenštejnsko, které bude následovat příklad úzce napojeného Švýcarska. Ani jeden z těchto států přitom není členem EU.

Systém pro udělování víz v současnosti zpracovává v průměru 4 tisíce žádostí denně, přičemž podle informací Evropské komise nárazově může o víza do Evropy požádat až 11 tisíc zájemců během jednoho dne. Informační systém přitom udržuje přehled pouze o krátkodobých a tranzitních vízech.

Tato společná platforma pomáhá podle Evropské komise „bojovat proti podvodnému jednání a předcházet mu.“ Často se například stávalo, že uchazeč o vízum odmítnutý jedním členským státem zkusil štěstí v jiném státě a zkoušel to tak dlouho, dokud neuspěl. Takto usilovně získávaná víza potom mohla sloužit k pašování lidí nebo k přesunům teroristů.

Společnost Steria nyní oznámila: „S ohledem na velký počet zapojených akcionářů a politickou citlivost, které provází implementaci systému i systém samotný, převezme Evropská komise správu tohoto systému do konce roku 2012 a bude samozřejmě pokračovat v jeho údržbě a dalším vývoji.“

Steria byla odpovědná za integraci veškerého middlewaru, zatímco infrastrukturu a řízení procesů měla na starosti společnost HP. Na projektu se dále podílí například IBM, Oracle nebo Cisco.

Byl pro vás článek přínosný?