Hlavní navigace

Evropský soud bude rozhodovat, zda jsou data Evropanů dostatečně chráněna

25. 3. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia
Evropský soudní dvůr (ESD) bude v létě tohoto roku rozhodovat, zda ukládání dat o Evropanech technologickými společnostmi na americké servery není kvůli praktikám NSA příliš riskantní.

Spor se dostal k ESD díky žalobě právníka a aktivisty Maxe Schremse, podle kterého Snowdenovy dokumenty jasně ukazují, že Facebook a spol. ochranu soukromí uživatelů neberou vážně. Původně dal Schrems stížnost k irskému úřadu pro ochranu dat (IDPC), ten se však věcí odmítl zabývat. Schrems proto v minulém roce podal žalobu na evropské zastoupení Facebooku, které sídlí v Irsku.

Podle této žaloby by mělo být prošetřeno, do jaké míry americké společnosti spolupracovaly s tamními špionážními agenturami při zpřístupňování dat o Evropanech. Irský soudce Duncan Hogan pak dal celou věc k posouzení ESD.

Rozhodnutí ESD by podle expertů mohlo mít dramatický dopad na pravidla, podle kterých americké firmy v Evropě mohou podnikat. V současné době platí pravidla z roku 2000, podle kterých musejí americké firmy při shromažďování dat o evropských uživatelích dodržovat určité bezpečnostní principy a mají povinnost upozorňovat uživatele na to, že jejich data jsou shromažďována a kdo k nim přistupuje. Za současného stavu mohou být data shromážděná v Evropě legálně uložena v USA.

CS24

Pokud by byla zrušena dohoda z roku 2000, bylo by mnohem obtížnější převádět data z Evropy do amerických datových center. Americké firmy by musely v Evropě vybudovat stovky nových center, v nichž by ukládaly data Evropanů, což by je stálo nemalé peníze. Facebook se k celé věci zatím formálně nevyjádřil.

Podle nejmenovaného zdroje z irského zastoupení společnosti serveru BBC by však představitelé Facebooku ve světle zjištění o praktikách NSA doplnění dohody z roku 2000 uvítali. Jak však uvedl mluvčí britského úřadu pro ochranu dat, rozhodnutí ESD „mohlo mít velmi vážné následky… a by vést k narušení obchodu mezi USA a Evropou, který je přínosný pro všechny Evropany.“

Generální advokát působící u Evropského soudního dvora (ESD) včera oznámil, že své finální stanovisko k celé věci vydá 24. června, přičemž ESD bude o věci rozhodovat poté, když bude posuzovat, zda jsou pravidla týkající se ochrany dat po zveřejnění informací o špehování ze strany Američanů Edwardem Snowdenem ještě dostatečně efektivní.

Ze Snowdenových dokumentů totiž vyplývá, že se Facebook spolu s dalšími americkými společnostmi účastnil špionážního programu Prism, který v roce 2007 spustila americká NSA.

Byl pro vás článek přínosný?