Hlavní navigace

Expert: Přístroje iPhone a iPad mohou být zdraví škodlivé

18. 10. 2010

Sdílet

Expert na infekční nemoci Peter Collignon varoval před škodlivými účinky na lidský organismus, jež mohou být zapříčiněny některými přístroji, včetně tabletů jako iPad a smartphonů typu iPhone.
Martin Noska 18. 10. 2010

Peter Collignon je profesorem na Australské národní univerzitě a problémem je podle něj problémem přenos patogenů ze skleněných povrchů přístrojů na lidskou kůži. Potíž se tedy netýká jen iPhonů a iPadů, i když ty byly jmenovány na prvním místě. Collignon tuto informaci sdělil magazínu The Sydney Morning Herald a právě současná popularita přístrojů Applu je staví ve zkoumání na první místo.

Profesor mikrobiologie dále říká, že například u skleniček nebo hrnečků není běžné, že by je sdílely desítky lidí, ale u dotykových ploch či klávesnic není tento jev neobvyklý. Prostřednictvím rukou se tak mohou přenášet bakterie, které zůstávají na dotykových plochách a ty pak mohou přejít na další uživatele a způsobit jim nejrůznější nemoci.

Již dříve podobné zkoumání inicioval magazín New York Daily News, který zjistil, že čtyři nové iPady ve dvou obchodech Applu obsahovaly škodlivé patogeny, jako je Staphylococcus aureus či Corynebacterium minutissimum. Doktor Philip Tierno, ředitel oddělení klinické mikrobiologie a imunologie v New Yorském univerzitním zdravotním centru, potvrdil, že iPady se staly jakýmisi semeništi bakterií, které se na nich začali množit podobně jako na miskách v laboratořích. Tierno byl dokonce překvapený, že přístrojů s patogeny bylo objeveno tak málo. Riziko podle něj zvyšuje jak čas strávený u přístroje, tak i počet lidí, kteří se jej dotýkají.

Apple oponuje, že svoje produkty prodává vyčištěné a že prostředí, v němž jsou nabízeny, splňuje všechny hygienické podmínky. Nicméně se tím neřeší problém pozdějšího množení a experti proto radí půjčovat svoje elektronické přístroje, které se ovládají dotyky, jen omezenému počtu lidí, pokud vůbec někomu.