Hlavní navigace

Experti: ke spojení Chrome OS a Androidu dojde

22. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Google
I když šéf Googlu Eric Schmidt tento týden oznámil, že Chrome OS a Android zůstanou dva oddělené operační systémy, analytici si myslí, že spojení obou platforem je nevyhnutelné.

Patrick Moorhead ze společnosti Moor Insights & Strategy řekl, že podle něj má Google dlouhodobý plán na integraci Chromu a Androidu. Moorhead poukázal na rozhodnutí Googlu z počátku tohoto měsíce, podle kterého se mají divize Androidu a Chrome spojit a povede je Sundar Pichai. Spojení Chrome OS a Androidu je tak podle něj „něco, o čemž celý průmysl věděl, že se jednou musí stát.“ Schmidt tento týden na konferenci Big Tent Summit řekl, že „mezi Chrome OS a Androidem bude v budoucnu více spojitostí, určitě ale zůstanou samostatné velmi, velmi dlouhou dobu.“ Schmidt se vyjádřil i ke spekulacím, že pod vedením Pichaie bude spojení Chrome OS a Androidu rychlejší. „Neděláme rozhodnutí podle toho, kdo právě vede jaký projekt. V Googlu rozhodujeme v závislosti na tom, kam nás technologie zavede,“ zdůraznil Schmidt.

Zadavatelé reklamy by dle Schmidta měli využívat vývojové nástroje určené pro Chrome a Chromium, protože „Chrome je rychlejší a bezpečnější než jakýkoli jiný prohlížeč.“ Podle Moorheada se Google v posledních letech soustředil na to, aby „Android uspěl na chytrých mobilních telefonech a připravuje jej i pro Android.“ Jakmile tohoto bodu dosáhne, „pak obě platformy zkombinuje.“ Jack Gold, analytik společnosti J. Gold Associaties uvedl, že podle jeho očekávání bude Google nyní u obou svých platforem více používat stejný kód. „Avšak k úplnému propojení Chrome OS a Androidu to nepovede,“ řekl Gold. Otázkou však je, zda samotný Chrome OS bude schopný v dlouhém období v silné konkurenci jiných operačních systémů přežít.

Podle Golda má Schmidt pravdu v tom, že Android a Chrome řeší dva rozdílné problémy. „Chrome je vlastně prohlížeč na hardwaru určený k tomu, aby byl vždy připojený ke cloudu/internetu, takže nejde o příliš bohatý operační systém,“ uvedl Gold. Analytici předpovídají, že Chrome i Android budou čím dál více spočívat na HTML5. I když Android běží podle posledních statistik společnosti IDC na 70 % smartphonů na světě, sám Schmidt během konference přiznal, že používá BlackBerry, a to i přesto, že „tento telefon má své chyby.“ Kanadská společnost BlackBerry, dříve RIM, je dlouhodobým dodavatelem telefonů do velkých firem, jejichž představitelé preferovali klasickou klávesnici qwerty před virtuální klávesnicí. V posledních letech však podíl BlackBerry padal a nyní drží podle společnosti Gartner pouze 5 % světového trhu.

Byl pro vás článek přínosný?