Hlavní navigace

Experti varují, iOS je náchylný k malwaru!

22. 5. 2012

Sdílet

 Autor: Apple
Softwarová společnost Kasperky tvrdí, že zvětšující se podíl zařízení s iOS je dělá atraktivní pro tvůrce malwaru.

Patříte li k lidem, kteří věří, že iOS není tak ohrožen jako systém Windows, pak pro vás máme poměrně znepokojivou zprávu. Podle společnosti Kaspersky se iOS brzy stane vyhledávaným cílem malwarových útoků. Může za to podle ní hlavně Apple, který vývojářům a společnostem nedovolí vytvářet bezpečnostní produkty pro iOS.

Eugene Kaspersky prohlásil, že „zvětšující se podíl iOS na trhu z něj vytváří lákavý cíl pro tvůrce malwaru. A protože Apple nedovolí společnostem, mezi které patří například Kaspersky, vytvářet produkty, které operační systém zabezpečují, zadělává si Apple do budoucna na katastrofu.“

Dodává sice, že iOS je bezpečnější než jiné operační systémy, a že aplikovat na něj škodlivý software je složitější, než jiné formy útoku, a proto se o něj tvůrci prozatím příliš nepokoušeli. Kaspersky také říká, že „tvůrci malwaru jsou prozatím spokojeni s Windows, Macy a Androidem. Aplikovat malware do iOS je složitější, ale jakmile se jim to podaří, bude to katastrofa. Vzhledem k uzamčenému SDK nebude implementace ochrany možná.“

soutez_casestudy

Podle něj se malware do iOS dostane jako součást legálního softwaru skrze stránky s aplikacemi, například iTunes. Tento způsob útoku ohrozí možná až desítky milionů zařízení se systémem iOS a způsobí pokles podílu tohoto systému na trhu. Dodává, že Apple je, co se bezpečnosti týče, nejméně deset let za Microsoftem.

Je jasné, že Kaspersky nemá jen zájem o to, aby systém iOS byl bezpečný, možnost vyrobit pro Apple bezpečnostní software je jistě velmi lukrativní a zájem o tuto možnost mají snad všechny bezpečnostní společnosti. Apple však již několikrát podobné nabídky odmítl a iOS zabezpečuje teprve až když musí.

Byl pro vás článek přínosný?