Hlavní navigace

Explorer končí, Microsoft pracuje na novém webovém prohlížeči

31. 12. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Internet Explorer verze 11 může být podle nových informací vůbec poslední verzí IE, jelikož Microsoft v chystaném operačním systému Windows 10 představí prohlížeč zcela nový.

S informací přišla Mary Jo Foleyová z portálu ZDNet, která má velmi dobré kontakty uvnitř Microsoftu. Podle Foleyové se další verze webového prohlížeče od Microsoftu, která se objeví v OS Windows 10, nebude jmenovat Internet Explorer 12, nýbrž půjde o zcela nový prohlížeč s kódovým označením Spartan. Ten bude ve Windows 10 dostupný vedle Internet Exploreru 11. Zatím je jisté pouze to, že Spartan není finálním označením nového prohlížeče.

Jak podotýká Foleyová, její zdroje z Microsoftu již před několika měsícemi začaly mluvit o tom, že Microsoft skončí se značkou "Internet Explorer". IE oslaví v srpnu 2015 své dvacáté narozeniny a nutno podotknout, že si za uplynulé dvě dekády mezi uživateli příliš dobré jméno nezískal. Nový prohlížeč s novým označením by tak mohl mezi uživateli začít být vnímán opět pozitivně.

Podle Foleyové bude Spartan používat renderovací engine pro webové stránky Trident a javascriptový engine Chakra. Trident použitý ve Spartanu však se však má od toho, který je integrován v IE11, podstatně lišit. Spartan by měl být odlehčenou verzí Internet Exploreru a očekává se, že bude také rychlejší než IE11.

Nový prohlížeč by se měl objevit jak na desktopu, tak v mobilním prostředí Windows 10. Podle mnohých expertů Microsoft o Spartanu poprvé veřejně promluví 21. ledna na své konferenci, kde má představit novinky týkající se operačního systému Windows 10.