Hlavní navigace

Facebook a Google hledají nové talenty v malých startupech

Sdílet

 Autor: © Kheng Guan Toh - Fotolia.com
Společnosti využívají akvizice k náboru nových, talentovaných zaměstnanců. Google s Facebookem pokračují v trendu „akvizice jako nábor“.

Většinu startupů nepřebírají proto, že by chtěli získat jejich produkty nebo služby, ale stojí především o jejich talentované zaměstnance.

Společnost Acrylic Software, která se zabývá vývojem aplikací pro zařízení iOS a Mac, oznámila, že se její personál stěhuje ze studia ve Vencouveru v Britské Kolumbii do San Franciska, kde se připojí k designérskému týmu Facebooku. O služby a produkty společnosti neprojevil Facebook zájem a ani do budoucna je neplánuje rozšiřovat. Produkty však zůstanou dostupné k prodeji v jejich současné podobě, napsal zakladatel Acrylic Software Dunstin MacDonald na blogu. „Je to příležitost, jak oslovit velké množství lidí,“ dodal.

Podobně Google získal společnost Sparrow. Ta se zabývá vývojem e-mailových klientů pro iOS a Mac. Tuto akvizici oznámila společnost Sparrow v pátek na svých stránkách. Podmínky dohody nebyly zveřejněny, ale žádné změny plánovány nejsou. Vývojáři se připojí k týmu, který pracuje na Gmailu. Generální ředitel společnosti Dom Leca ujistil uživatele, že nabídka služeb bude dostupná i nadále. „I když budeme v Googlu pracovat na jiných projektech, plánujeme v podpoře našich programů pokračovat,“ řekl. Na iTunes byl ale popis aplikace změněn a uživatelé mohou v budoucnu očekávat jen minimální údržby a opravy chyb.

Internetové společnosti, například Salesforce.com nebo Facebook, v poslední době provedly akvizice, které naznačují, že je zajímají spíše talentovaní lidé, kteří se ve startupech vyskytují, než samotné produkty a služby. Ty jsou většinou buď úplně zrušeny, nebo vůbec nejsou součástí dohody.

„Velké společnosti koupí startup, ale jeho produkty nevyužijí, protože se jim nehodí do plánů,“ řekl Sanjay Anandaram, vlastník rizikového kapitálu v Bangalore. „Potřebují experty na práci s novými technologiemi. Ti jim mohou získat velké výhody,“ dodal. Zakladatelé prodaných firem většinou nemají dostatečný kapitál k vybudování svého trhu, proto preferují spojení s větší společností, která jim může poskytnout větší prostor, říká Anandaram.

Začátkem července se například připojili vývojáři za společnosti Spool k Facebooku. Spool vyvíjel mobilní aplikaci, která umožňovala ukládání internetového obsahu, ta byla úplně zrušena. Společnosti ChoicePass, která se věnovala programu pro organizaci odměn zaměstnancům, se za podobných podmínek připojila k Salesforces.com. K Salasforces.com se připojil také startup Thinkfuse, poskytovatel cloudové software-as-service. Služby Thinkfuse byly tento měsíc ukončeny. Společnost nekomentovala, zda budou technologie nebo služby z této akvizice využity.


Byl pro vás článek přínosný?