Hlavní navigace

Facebook banuje „nebezpečné jedince“

 Autor: Fotolia © peshkova
Facebook zabanoval několik výrazných postav (nejen) digitálního světa. Dotyční jsou prý nebezpeční.
-vt 5. 5. 2019

Sdílet

Facebook obvinil například Alexe Jonese, konspirátora a provozovatele webu InfoWars, jeho britského editora Paul Josepha Watsona anebo bývalého redaktora krajně pravicového webu Breitbart News Milo Yiannopoulose z projevů nenávisti.

Vyloučen z nejpopulárnější sociální sítě bude též Louis Farrakhan, vůdce amerického hnutí Nation of Islam, známého pro své antisemitské názory. Zrušeno už bylo také několik protiislámských facebookových skupin, jako například Britain First. Většina banů se přitom vztahuje též na Facebookem vlastněný Instagram.

„Vždy jsme omezovali jednotlivce nebo skupiny propagující nebo podílející se na násilí a nenávisti, bez ohledu na jejich ideologii,“ uvádí v oficiálním prohlášení Facebook. „Proces vyhodnocování potenciálních porušujících našich pravidel je rozsáhlý a právě na jeho základě jsme se rozhodli zrušit dané účty.“

Součástí seznamu jsou též politik s vizitkou neonacisty Paul Nehlen nebo vlivná protiislámská aktivistka Laura Loomerová. Ta byla už loni zabanována na Twitteru, na což reagovala protestním připoutáním se k firemnímu sídlu v New Yorku.

Facebook však je kritizován kvůli tomu, že dotčené osoby a skupiny na zákaz předem upozorní. Ti tak mají čas a příležitost přesměrovat své fanoušky na jiné platformy. Alex Jones tak například minulý čtvrtek o plánovaném banu informoval v živém přenosu, obdobně se pro změnu na Instagramu zařídil také Milo Yiannopoulos.

Mluvčí Facebooku uvedl, že odstraní všechny stránky, skupiny a účty, na nichž se dotyční prezentují, a zamezí propagaci jakékoliv akce, pokud zjistí, že se na ní dotyční nějakým způsobem podílí.