Hlavní navigace

Facebook chrlí další novinky, rozšiřuje možnosti profilů

23. 9. 2011

Sdílet

Facebook ohlásil výrazné přepracování uživatelských profilů, redesing rozhraní a přidání nových funkcí včetně tzv. Timeline, která slouží k zobrazení historie uživatele.

Novinky byly ohlášeny včera na vývojářské konferenci F8. Mezi další změny patří aktualizace aplikační platformy Facebooku, takže výrobci aplikací mohou nyní svoje produkty mnohem více integrovat se sociální sítí.

Nejvíce pozornosti ale vyvolala funkce Timeline, která má podle zástupců Facebooku reflektovat životní cestu uživatele, ne jen jeho nedávné aktivity. Kromě aktuálních informací tak profil nabídne nejdůležitější okamžiky ze života člověka na jedné stránce, kterou uživatelé mohou scrollovat. Spolu s Timeline přichází i nové ovládací prvky umožňující filtrovat příspěvky podle různých kritérií jako třeba prohlížení jen fotografii nebo vyvolání konkrétního roku.

Facebook uvedenou změnu označuje za přelomovou a nové rozhraní plánuje uvolnit pro veřejnost během několika týdnů. Zatím je Timeline k dispozici pro vývojáře, ale pokud si tot rozhraní chcete vyzkoušet i vy, stačí se zaregistrovat jako vývojář. Návod na okamžité zpřístupnění Timeline přinesl například web TechCrunch.

Mark Zuckerberg, CEO Facebooku, slibuje díky novinkám zlepšení uživatelské zkušenosti a lepší vyjádření toho, kdo člověk vlastně je. Timeline bude možné vyplňovat i zpětně staršími fotografiemi, které je možné umístit chronologicky. Na nové rozhraní budou aplikovány již nastavené možnosti soukromí, takže tím bude stanoveno, kdo z návštěvníků může co vidět. Facebook přidá také generování automatických notifikací, které budou popisovat akce uživatele.

Co se týká upgradu aplikační platformy Facebooku, zde se počítá se zmíněnou integrací služeb externích společností, jako Netflix, Hulu, Spotflix či Yahoo, které mohou být úžeji propojeny s on-line službami a obsahem sociální sítě. Zástupci Facebooku slibují také s upgradem platformy i uspokojivější herní zážitky.

Ohlášené změny Facebooku jsou bez diskusí za poslední dobu nejvýznamnější, hovoří se i o přelomu v historii této sociální sítě. Facebook zjevně cítí tlak ze strany Googlu, jehož sociální síť Google+ již přešla tento týden do veřejné beta fáze a snaží se tak přijít s něčím novým. Otázkou je, jak tyto změny přijmou uživatelé, protože řada z nich je konzervativní a nemá změny v rozhraní, na které jsou zvyklé, příliš v oblibě. Právě za rychlé zavádění změn byl Facebook z různých stran v poslední době kritizován, protože ne každý touží po novém, přepracovaném rozhraní a ne každý chce sdílet svůj životní příběh, jak to má nabídnout Timeline.