Hlavní navigace

Facebook chystá vlastní seznamku

 Autor: Fotolia © boygostockphoto
Máme pro vás osm velkých novinek, kterých se na Facebooku dočkáme v nejbližších měsících.
-ds 3. 5. 2018

Sdílet

První dva květnové dny se v americkém San Jose konala vývojářská konference F8 organizovaná Facebookem. Novinky, které na ní šéf sociální sítě Mark Zuckerberg prezentoval, naznačují, že Facebook se vrací ke kořenům – k propojování své uživatelské základny. Správu a únik dat během své prezentace odsunul stranou. Osm nejvýznamnějších novinek pro vás krátce shrnujeme.

 

1) Facebook Dating – Facebook rande

Facebook chce nastartovat vlastní seznamku neboli „platformu pro dlouhodobé vztahy“. Jak? „Lidé si budou moct vytvořit randící profil, stranou od toho standardního facebookovského, na základě kterého jim budou doporučováni potenciální partneři, s nimiž budou mít společné zájmy či přátele“ stojí v oficiální zprávě. Pochopitelně, aby vám Facebook mohl najít toho správného partnera, bude potřebovat nějaké vaše údaje. Spoustu údajů.

 

2) Watch Party – Divácká párty 

„Řekněme, že se váš přítel zpovídá před Kongresem,“ začal Zuckerberg představení Watch Party – importu video streamu do Facebooku a následného vytvoření související chatovací místnosti – s narážkou na své nedávné předvolání před americké zákonodárce, na síti hojně sledované. Divácká párty může teoreticky nahradit živý video stream. Ostatně, jestli má na kolektivní sledování videa online někdo uživatelskou kapacitu, je to Facebook.

 

3) Clear History – Vyčištění historie 

Podle Zuckerberga Facebook „pracuje“ na nástroji, který má uživateli jasně a přehledně ukázat, jaká data o něm Facebook sesbíral z aplikací a webů a nabídnout možnost kompletně je vymazat. I když, jak dodal, sociální síť bez těchto dat „nebude tak dobrá“.

 

4) Instagram video chat

Spousta lidí nemá ponětí, že Instagram je vlastněný Facebookem. Nejspíš proto na Instagram přijde video chat ve stylu Messengeru.

 

5) AR efekty pro Instagram 

Nástroj pro rozšířenou realitu Facebook oznámil už na loňském ročníku F8. Letos upřesnil, že AR Studio umožní s AR pracovat v rámci Instagramu.

 

6) Skupinové WhatsApp hovory 

Když už fungují video a hlasové hovory, co dál? V „následných měsících“ se na WhatsApp objeví možnost skupinových hovorů.

 

7) M Translations – M překlady

Facebook v minulosti k překladům využíval Microsoft Bing, nahrazuje ho však vlastním enginem M Translations. Zatím v prostředí Marketplace překládá jen ze španělštiny do angličtiny, další jazyky chce Facebook ale přidat. Časem snad M Translations začnou fungovat i v rámci Messengeru.

 

8) Crisis Response – Krizové centrum

Vybavíte si, jak animovaný Zuckerberg loni na podzim virtuálně procházel ulicemi hurikánem poničeného Portorika? Podobnou možnost dostanou ještě letos i uživatelé, aby mohli v přímém přenosu informovat o krizových událostech od dopravních uzavírek až třeba právě po hurikán.